Dawniej na kolei Historia Polskiej Kolei Tabor

Legendarny skład EW51-36 trafił do Stacji Muzeum!

Legendarny skład EW51-36 trafił do Stacji Muzeum! Fot. Stacja Muzeum

Elektryczny zespół trakcyjny EW51 (obecnie oznaczony E91) po 20 latach wrócił do skansenu Stacji Muzeum. Jest to najstarszy polski EZT, który został wyprodukowany w 1936 roku.

Elektryczny zespół trakcyjny E91, którego historyczne oznaczenie to EW51 po 20 latach wrócił do skansenu Stacji Muzeum w Warszawie. Jak podaje Stacja Muzeum, od 2018 roku do 2020 roku przechodził on odbudowę w okolicznych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego. 26 lutego 2019 roku ZNTK Mińsk Mazowiecki oficjalnie zaprezentował odrestaurowany najstarszy polski elektryczny zespół trakcyjny.

Prace polegał m.in. na czyszczeniu, śrutowaniu i pracach spawalniczo-naprawczych pudeł wagonowych, uzupełnieniu uchwytów, progów i lusterek, wykonaniu wzorowanych na oryginalnych drzwi i okien, odbudowaniu reflektorów i pantografów oraz przywróceniu historycznych barw z lat 30-tych. Remont tyczył się również wózków, aby skład mógł zostać bezpiecznie przetransportowany na teren Stacji Muzeum.

Zabytek na odnowienie czekał ponad 30 lat. Pierwsza oficjalna prezentacja odrestaurowanego EZT miała miejsce w lutym 2019 roku w Mińsku Mazowieckim. Transport EW51-36 miał miejsce w nocy z 5 na 6 marca 2021 roku, a jego realizacją zajęły się Koleje Mazowieckie i Trakcja, która obecnie realizuje inwestycje budowy Warszawy Głównej przy Stacji Muzeum.

Dotychczas EW51-36 będzie można oglądać tylko z zewnątrz. Jak podaje Stacja Muzeum – w przyszłości wnętrze będzie służyło m.in. celom wystawienniczym i edukacyjnym. Prawdopodobnie pasażerowie, którzy od 14 marca będą zatrzymywać się na stacji Warszawa Główna, będą w stanie podziwiać zabytek wprost z płyty peronu stacji.

Fot. Stacja Muzeum
Fot. Stacja Muzeum
Fot. Stacja Muzeum
Fot. Stacja Muzeum
Fot. Stacja Muzeum

 

Partner Fundacji Sztuka Dla Polski