Strona główna » Wiadomości » Konsultacje Społeczne PLK SA Dotyczące Programu Zwiększenia Bezpieczeństwa na Przejazdach Kolejowo-Drogowych

Konsultacje Społeczne PLK SA Dotyczące Programu Zwiększenia Bezpieczeństwa na Przejazdach Kolejowo-Drogowych

Redakcja
Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PLK SA) rozpoczęły konsultacje społeczne w związku z planowanym projektem „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych”, który zakłada przekształcenie istniejących przejazdów w skrzyżowania dwupoziomowe. Projekt ma na celu podniesienie bezpieczeństwa na terenie całej Polski poprzez eliminację potencjalnie niebezpiecznych punktów krzyżowania się dróg z liniami kolejowymi.

Planowany do rozpoczęcia w 2024 roku projekt skupia się na budowie bezkolizyjnych skrzyżowań, co oznacza likwidację istniejących przejazdów kolejowo-drogowych i zastąpienie ich obiektami inżynieryjnymi, takimi jak wiadukty czy tunele. W ramach inicjatywy PLK SA przewiduje współfinansowanie zarówno kosztów budowy obiektów nad lub pod torami kolejowymi, jak i związanej z tym dokumentacji projektowej.

Proces wyboru konkretnych zadań do realizacji opierać się będzie na analizie wielokryterialnej i zostanie przeprowadzony w formie konkursowej. PLK SA planuje ścisłą współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego oraz zarządcami dróg, które krzyżują się z liniami kolejowymi, aby zapewnić skuteczną realizację projektu.

Konsultacje społeczne, które są obecnie przeprowadzane, mają na celu zebranie opinii i uwag od zainteresowanych stron, zwłaszcza od zarządców dróg i samorządów, którzy mogą brać udział w projekcie. Dokumenty dotyczące konsultacji oraz formularz konsultacyjny dostępne są na oficjalnej stronie PLK SA. Konsultacje będą trwać od 22 listopada do 20 grudnia 2023 r. Uwagi można również przesyłać pisemnie na adres siedziby PLK SA w Warszawie.

Po zakończeniu okresu konsultacji i rozpatrzeniu zgłoszonych uwag, PLK SA przygotuje raport podsumowujący i ogłosi rozpoczęcie naboru do projektu. Ten krok stanowi ważną część działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa na polskich przejazdach kolejowo-drogowych i jest zgodny z globalnymi trendami dążenia do zwiększenia bezpieczeństwa w transporcie.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności

0
Would love your thoughts, please comment.x