NaKolei.pl WiadomościKadry i ludzie Kolejny dworzec kolejowy otrzymał patrona. Dworzec Katowice im. Konstantego Wolnego

Kolejny dworzec kolejowy otrzymał patrona. Dworzec Katowice im. Konstantego Wolnego

Adrian Izydorek

Polski patriota, wybitny działacz społeczny i narodowy, zasłużony w okresie powstań śląskich i plebiscytu, trzykrotny marszałek Sejmu Śląskiego – Konstanty Wolny, bo o nim mowa, został patronem dworca kolejowego w Katowicach.

Uroczystość nadania imienia dworcowi w Katowicach odbyła się wczoraj na placu Marii i Lecha Kaczyńskich. Z tej okazji na jednym z filarów budynku dworca, na których wspierają się słynne katowickie kielichy, umieszczono „tablicę” poświęconą temu wybitnemu prawnikowi, działaczowi społecznemu i polskiemu patriocie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele PKP S.A. oraz środowisk społecznych, naukowych, kulturalnych i politycznych. W spotkaniu uczestniczył również wnuk nowego patrona dworca. Tym samym Katowice stały się czwartym po Warszawie Centralnej, Warszawie Wschodniej i Krakowie Głównym dworcem kolejowym, któremu nadano imię.

Konstanty Wolny był postacią nietuzinkową, zasłużonym działaczem społecznym i politycznym, a także orędownikiem przynależności Śląska do Polski, dlatego z przyjemnością uhonorowaliśmy jego imieniem dworzec w Katowicach. Osobiście uważam, że inicjatywa nadawania patronów dworcom jest niezwykle cenna i przyczynia się do popularyzacji wiedzy na temat postaci istotnych dla historii Polski i poszczególnych regionów – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

Dzięki współpracy PKP S. A. oraz Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego po raz kolejny honorujemy w ten sposób wybitnego Polaka, którego osoba i zasługi warte są przypomnienia. Katowicki dworzec staje się zarazem kolejną kartą podręcznika tej naszej „narodowo-kolejowej” edukacji. Dzień nie jest przypadkowy. Konstanty Wolny, narodowo-chrześcijański demokrata, najbliższy współpracownik i przyjaciel Wojciecha Korfantego, był głównym twórcą Statutu Organicznego Województwa Śląskiego – konstytucji śląskiej autonomii uchwalonej przez Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski dokładnie 101 lat temu, w dniu 15 lipca 1920 roku. Później, w latach 1922-1935, jako Marszałek Sejmu Śląskiego, wybierany głosami wszystkich opcji politycznych, tej autonomii bronił, pozostając jednocześnie gorącym polskim patriotą – podkreśla prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.

Muzeum Śląskie, jako jedna z wiodących instytucji kultury województwa śląskiego, ponownie włącza się w uroczystości jubileuszowe związane z upamiętnieniem śląskich zrywów. Informujemy, uczymy, podtrzymujemy i pielęgnujemy pamięć o wydarzeniach z ubiegłego wieku. Przybliżamy mieszkańcom, nie tylko regionu, sylwetki osób, które z poświęceniem i narażeniem życia walczyły o przyłączenie Górnego Śląska do Rzeczypospolitej Polskiej. Jesteśmy przekonani, że prezentacja wystawy „Twarze powstańców” na dworcach kolejowych najważniejszych miast Polski, przygotowanej przez fundację Ślązacy.pl, a której Muzeum Śląskie w Katowicach jest współorganizatorem, dzięki bogactwu i autentyczności ukazywanych materiałów, trafi do wrażliwego odbiorcy, podsyci rosnące zainteresowanie nie tak odległą historią powstań śląskich i przybliży sylwetkę wybitnego człowieka, Marszałka Konstantego Wolnego – mówi Maria Czarnecka, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Nadanie imienia dworcowi w Katowicach zostało połączone z otwarciem ekspozycji Twarze Powstańców w holu budynku. Składa się ona z trzydziestu plansz przedstawiających wybrane sylwetki najbardziej znanych powstańców śląskich. Wśród nich m.in.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności