NaKolei.pl WiadomościEkonomia i rynek Koleje Rosyjskie biją rekordy w masie eksportowanego węgla

Koleje Rosyjskie biją rekordy w masie eksportowanego węgla

Redakcja
Fot. Valery Melnikov / RIA Novosti

Koleje Rosyjskie w 2021 roku wyeksportowały rekordową masę towarów. Łącznie to prawie 500 mln ton towarów, z czego blisko połowa to węgiel.

Koleje Rosyjskie podzieliły się danymi dot. wyeksportowanych towarów koleją. Według tych danych, 2021 rok był rekordowym dla rosyjskiego przewoźnika, bo wyeksportowano 490 mln ton towarów (przede wszystkim surowców) koleją, co oznacza że wynik ten wzrósł o 3,2% r/r.

Przede wszystkim Rosjanie eksportowali koleją węgiel. Łącznie wywieziono za granicę 215,1 mln ton węgla, co oznacza wzrost eksportu surowca o 7,7% w porównaniu do 2020 roku. W 2020 roku z Rosji do Polski trafiło 9,44 mln ton węgla. Natomiast w I półroczu 2021 roku z Rosji do Polski sprowadzono 4 mln ton węgla. Co trzeba zaznaczyć, wśród największych importerów rosyjskich towarów transportowanych koleją (chociaż w części, dostarczając towar do portów) znajdują się: Chiny, Cypr, Holandia, Włochy, Turcja, Szwajcaria, Brazylia, Finlandia.

Oprócz węgla, ropa naftowa znalazła się wśród najczęściej eksportowanych surowców (91,4 mln ton + 0,5% r/r), nawozy sztuczne (38,7 mln ton +6,6%) oraz rudy żelaza (29,6 mln ton, + 0,5% r/r).

Według Kolei Rosyjskich, wzrosły kolejno przewozy:

  • w kierunku wschodnim miał być to wzrost eksportowanych ładunków o 3,7% r/r;
  • w kierunku zachodnim wzrost o 6,3% r/r;
  • w kierunku południowym wzrost o 13,7% r/r.
Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności