NaKolei.pl WiadomościTransport miejski Kijowianie poparli zmianę nazwy stacji metra z „Mińska” na „Warszawska”. Propozycja z ogromną aprobatą

Kijowianie poparli zmianę nazwy stacji metra z „Mińska” na „Warszawska”. Propozycja z ogromną aprobatą

Redakcja
Stacja Mińska w Kijowie

Kijów przechodzi derusyfikację, podczas której usuwane są wszelkie powiązania z państwem, który zaatakował Ukrainę. Usuwane są pomniki, zmieniane są nazwy ulic, a także zmienione mają zostać nazwy stacji metra.

W kwietniu pojawiła się koncepcja zmiany nazw kilku stacji metra, które kojarzone są z Rosją oraz z popierającą ją Białorusią. Chodzi o stacje: „Mińska”, „Przyjaźni Narodów”, „Plac Lwa Tołstoja” oraz „Bohaterów Dniepru” (na cześć sowieckich żołnierzy walczących w bitwie pod Dnieprem). W połowie kwietnia Mer Kijowa Witalij Kliczko poparł propozycję zmiany nazwy stacji „Mińska” na „Warszawska”.

Jednak zdecydowano się spytać o opinię Kijowian poprzez internetowe głosowanie. Zakończyło się ono w poniedziałek (9 maja br.). W głosowaniu mieszkańcy Kijowa opowiedzieli się za zmianą nazwy stacji na „Warszawską” (zagłosowało ponad 170 tys. osób, 37,7% opowiedziało się za stolicą Polski). Innymi propozycjami było nazwanie stacji m.in. „Mariupolską”, „Buczańską” .

Mieszkańcy Kijowa ostatecznie opowiedzieli się, aby: stacja Bohaterów Dniepru została przemianowana na Bohaterów Ukrainy, Mińska na Warszawską, Plac Lwa Tołstoja na Wasyla Stusa, Przyjaźni Narodów na Botaniczną, a Brzeska na Buczańską.

Wyniki zostaną teraz przedstawione radzie miejskiej Kijowa, która w najbliższym czasie ma rozpatrzeć proponowane zmiany. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę, w Kijowie zmieniono nazwy 279 obiektów, w tym ulic, alej i szos, które miały związek z Rosją i Białorusią.

37,7% poparcia na zmianę nazwy stacji „Mińska” na ” Warszawska”. Źródło: Metro w Kijowie

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności