NaKolei.pl WiadomościTransport miejski Witalij Kliczko chce, aby zmienić nazwę stacji metra w Kijowie z „Mińska” na „Warszawska”

Witalij Kliczko chce, aby zmienić nazwę stacji metra w Kijowie z „Mińska” na „Warszawska”

Redakcja
Stacja "Mińska", która wkrótce może stać się "Warszawską"

Mer Kijowa, Witalij Kliczko wezwał do zmiany nazwy kilku stacji kijowskiego metra. Jest to część procesu derusyfikacji stolicy Ukrainy.

Metro w Kijowie cały czas pełni funkcje schronienia dla mieszkańców. Zarządca metra poinformował, że na początku wojny stałe schronienie w metrze znalazło 15 tys. osób.

W pierwszym miesiącu wojny naszą główną funkcją było schronienie ludności. Na stacjach przebywało do 15 000 osób. Teraz sytuacja się zmieniła. W ciągu dnia na stacjach pozostaje do 500 osób, do 1500 podczas godziny policyjnej – powiedział szef Metra w Kijowie Viktor Brahinsky.

Ludność cały czas może znaleźć schronienie w metrze, stacje są nieprzerwalnie dla nich otwarte.

Zmiana nazw stacji

Na Ukrainie, podobnie jak w innych krajach dawnego bloku wschodniego, swoje piętno odcisnął poprzedni ustrój i system polityczny. Zważając na to, że rosyjskie wojsko zostało odparte spod Kijowa, stolica może przygotowywać się na ewentualne kolejne natarcia, a sam Mer Kijowa może zająć się sprawą derusyfikacji stolicy. Witalij Kliczko zapowiedział zmiany m.in. nazw stacji metra.

Zmiany [nazw stacji przyp. red.], rozważymy na następnej sesji Rady Miejskiej Kijowa. Aby nazwy stacji metra w stolicy przypominały nam, mieszkańcom Kijowa, o pozytywnych zmianach i kim są nasi prawdziwi przyjaciele. I nie wychwalały tych, którzy tu zsyłają hordę i śmierć na Ukraińców. Na pewno rozważymy tę kwestię i podejmiemy właściwe kroki – podkreślił Kliczko.

Mieszkańcy stolicy mogli i mogą znaleźć schronienie na takich stacjach jak: „Mińska,  „Przyjaźni Narodów”, „Bohaterów Dniepru”,  (na cześć sowieckich żołnierzy walczących w bitwie pod Dnieprem).

Na przykład stacja„ Mińska ”. Jeśli otrzymujemy groźby z Mińska, a samoloty startują z Białorusi, by bombardować i odpalać rakiety w nasze domy, nazwa stacji nie kojarzy się dobrze. Jestem przekonany, że „Mińsk” może stać się np. „Warszawą”. W końcu Warszawa, miasto, które aktywnie pomaga naszej stolicy, przyjęła wielu imigrantów, jest prawdziwym przyjacielem – wyjaśnił swoje stanowisko Kliczko.

Władze Kijowa w najbliższym czasie planują także zmienić nazwy 15 ulic, takich jak: Moskiewska, Bohaterów Stalingradu.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności