NaKolei.pl OpinieDziałania Kampania ,,REGIObohater” i plebiscyt na patrona wybranego pociągu POLREGIO

Kampania ,,REGIObohater” i plebiscyt na patrona wybranego pociągu POLREGIO

Redakcja

Rusza kampania edukacyjna ,,REGIObohater”, pod hasłem „Polska jest silna siłą regionów”. POLREGIO ogłasza plebiscyt na nazwę swojego pociągu.

Największy polski przewoźnik pasażerski prezentuje sylwetki wybitnych regionalnych postaci historycznych ostatniego stulecia i ogłasza plebiscyt na patrona wybranego pociągu POLREGIO. Rozpoczęta dziś kampania REGIObohater potrwa do 11 października. W tym czasie na dedykowanej stronie www.regiobohater.pl będzie można zapoznać się z dokonaniami 100 lokalnych bohaterów wybranych przez Radę Programową postaci REGIObohaterów.

Kampania REGIObohater objęta jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem akcji jest Agencja Rozwoju Przemysłu – największy udziałowiec Przewozów Regionalnych i Program „Niepodległa”, a partnerem medialnym Grupa Wydawnicza Polska Press.

Rada Programowa projektu wybrała sześciu kandydatów z regionu zachodniopomorskiego. Są to:

  • dr Bolesław Domański,
  • Stanisława Angel-Engelówna,
  • kmdr Tadeusz Rutkowski,
  • Maksymilian Golisz,
  • Ewelina Nowak,
  • Jan Palica.

Popularyzując wiedzę o regionalnych bohaterach chcemy przypomnieć, że odzyskanie niepodległości po 123 latach zniewolenia zawdzięczamy nie tylko powszechnie znanym z kart historii postaciom, takim jak Józef Piłsudski czy Ignacy Jan Paderewski. Nie mniej ważni są bohaterowie, którzy swoje życie poświęcili walce lub budowaniu świadomości narodowej w regionach, pośród lokalnych społeczności. – mówi Krzysztof Zgorzelski, Prezes Przewozów Regionalnych.

Głosowanie potrwa od 11 września do 11 października, dla każdego województwa zostanie wybrana postać jednego bohatera, którego imieniem nazwany zostanie pociąg POLREGIO. Co więcej wybrane, ,,ochrzczone” pociągi będą oznakowane logiem REGIObohatera i wyjątkową oprawą wizualną.

Do 25 października Rada ogłosi łącznie 116 laureatów, w tym odpowiednio 16 laureatów nagrody głównej (po jednym na dany region) i 100 wyróżnionych. Laureaci nagrody głównej otrzymają czytnik e-book Kindle, specjalne zaproszenie do uczestnictwa z osobą towarzyszącą w konferencji prasowej inaugurującej akcję REGIObohater wraz z zaproszeniem na uroczysty lunch w Pałacu Belwederskim. Pozostałych stu wyróżnionych otrzyma zestaw atrakcyjnych gadżetów.

Kilka słów o wyłonionych kandydatach w regionie zachodniopomorskim
  • dr Bolesław Domański– duchowny rzymskokatolicki, działacz narodowy w Niemczech, nazywany „księdzem patronem” Polaków w Niemczech (zm. 21 kwietnia 1939 r. w Berlinie). Opowiadał się za walką o polskość terenów germanizowanych. Od 1933 roku aż do śmierci prezes Związku Polaków w Niemczech.
  • Stanisława Angel-Engelówna– aktorka, pionierka artystyczna polskiego Szczecina (zm. 7 sierpnia 1958 r.). Przed wybuchem wojny aktorka scen warszawskich i łódzkich, ponadto wystąpiła w sześciu filmach fabularnych. Jedna z prekursorek narodzin polskiej kultury scenicznej Pomorza Zachodniego. Zmarła na chorobę nowotworową, do ostatnich tygodni życia występując na scenie.
  • kmdr Tadeusz Rutkowski– oficer Marynarki Wojennej, bohater wojny 1939 roku, po wojnie związany trwale ze Świnoujściem, Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari (zm. 27 marca 1977 r. w Świnoujściu). Jeden z twórców koncepcji artyleryjskiej obrony Helu. Zasłużony dla rozwoju polskiej żeglugi w Świnoujściu i okolicach oraz dla kultywowania pamięci o bohaterach Obrony Wybrzeża w 1939 roku.
  • Maksymilian Golisz działacz narodowy w Niemczech, nauczyciel, agent polskiego wywiadu, odznaczony Orderem Odrodzenia Polski (zm. 1 kwietnia 1943 r. w Brandenburgu). Organizator harcerstwa polskiego w Niemczech. Członek Związku Polaków w Niemczech.
  • Ewelina Nowak– sanitariuszka WP (zm. 13 marca 1945 r. w Kołobrzegu). W 1944 roku zmobilizowana do komunistycznego Wojska Polskiego z Wołynia. W szeregach 14 Pułku Piechoty wzięła udział w bitwie o gruzy Warszawy, na Wale Pomorskim i o Kołobrzeg.
  • Jan Palica– duchowny rzymskokatolicki, pierwszy powojenny proboszcz parafii w Gryfinie, organizator życia społecznego i kościelnego na Zachodnim Pomorzu, opiekun Polaków wysiedlonych z Ziem Wschodnich II RP (zm. 24 kwietnia 1974 r. w Gryfinie).

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności