Działania Infrastruktura

Jest wykonawca linii kolejowej do Zegrza

Jest wykonawca linii kolejowej do Zegrza Fot. Twitter / Kolejowa Grupa

PKP Polskie Linie Kolejowe rozstrzygnęły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych na linii kolejowej nr 28 z Wieliszewa do Zegrza.

Jako najkorzystniejsza została wybrana ta złożona przez konsorcjum firm Gór-Tor Maciej Górniak i Przedsiębiorstwo Inżynierii budowlanej Kopacki Sp. z o.o., które przedmiotowe prace chce wykonać za 41.950.600,00 zł brutto. Przetarg został ogłoszony w listopadzie 2019 roku. Zainteresowanie nim wykazało aż 9 podmiotów.

Obecnie linia kolejowa do Zegrza jest nieczynna. PKP PLK chcą więc przywrócić na niej ruch. A ten przestał być prowadzony w 2015 roku, kiedy to ze szlaku zniknęły pociągi towarowe. O wiele wcześniej, bo w 1994 roku, przestały kursować tam pociągi pasażerskie.

SKM-ką do Zegrza

Po odbudowie linii do Zegrza na pewno wrócą na nią pociągi pasażerskie i z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będą to także pociągi SKM. Obecnie kursują one do Wieliszewa a dalej do Radzymina. Po zakończeniu prac na odcinku do Zegrza, część składów pojedzie do tej miejscowości. Na trasie zbudowany zostanie dodatkowy przystanek w rejonie skrzyżowania linii z ul. Modlińską (droga wojewódzka 631). Jednocześnie przebudowana ma zostać także stacja w Zegrzu.

Będzie to dobra alternatywa dla transportu autobusowego. Obecnie do Zegrza można dojechać linią 735.

Co w ramach prac?

Zgodnie z zapisami przetargu, prowadzonego przez PKP PLK, prace na odcinku Wieliszew – Zegrze obejmą wymianę torów, budowę sieci trakcyjnej i rozjazdów na 3,5 km odcinku. Zamontowany będzie nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym. Przebudowany będzie przejazd kolejowo-drogowy na ul. Modlińskiej. Po remoncie pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 80 km/h.

Realizacja zadania planowana jest w systemie „projektuj i buduj” od 2020 roku, a zakończenie w 2022 r. Wówczas pociągi mają zawieźć pierwszych pasażerów do Zegrza.