NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Jest przetarg na dokumentację dla odtworzenia odcinka 120-letniej Kolei Sowiogórskiej!

Jest przetarg na dokumentację dla odtworzenia odcinka 120-letniej Kolei Sowiogórskiej!

Redakcja
Srebrna Góra (2016). Fot. Jacek Halicki

Świetne wieści z woj. dolnośląskiego. Został ogłoszony przetarg na przygotowanie dokumentacji dla odtworzenia odcinka linii kolejowej nr 318 Bielawa Zachodnia – Srebrna Góra. Czyli kawałka dawnej, historycznej Kolei Sowiogórskiej.

W kwietniu 2019 roku linia przeszła pod właścicielstwo Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu. Teraz natomiast DSDiK ogłosiło przetarg na przygotowanie dokumentacji dla przyszłych prac odtwórczych odcinka historycznej linii kolejowej, która została otwarta na początku XX wieku

Linia istniała w latach 1900 – do około 1930 roku, kiedy została fizycznie zlikwidowana. Cała Kolej Sowiogórska prowadziła z Dzierżeniowa do Ścinawki Średniej, długość trasy to 62 km. Na odcinku ze Srebrnej Góry do Woliborza zamontowana była dodatkowa zębata szyna, która była konieczna do obsługi połączeń w tamtych latach. Dzisiejszy tabor poradziłby sobie z takimi pochyleniami bez większego problemu.

Odtworzenie tej linii zapewni Dolnoślązakom dojazd kolejowy do atrakcji turystycznych m.in. twierdzy Srebrna Góra czy szlaków turystycznych Gór Sowich. Mieszkańcy zyskają także nowe połączenia do pracy, szkoły czy do miejsc wypoczynku – zaznaczył Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Tymoteusz Myrda.

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie dokumentacji technicznej niezbędnej do zgłoszenia remontu linii kolejowej zawierającej opis techniczny, charakteryzujący rodzaj, zakres i sposób wykonania robót, niezbędne szkice i rysunki, mapy, a także wymagane przepisami pozwolenia, uzgodnienia, opinie. Określono termin wykonania dokumentacji na 9 miesięcy od dnia podpisania umowy. W przetargu określono dwa kryteria wyboru : cena (60%) oraz doświadczenie (40%). DSDiK na oferty czeka do 16 czerwca.

Myślę, że wspólnie z lokalnym samorządem rozważymy odbudowę na fragmencie linii trzeciej zębatej szyny. Po to, by stworzyć unikalną i jedyną w Polsce atrakcję turystyczną i użytkować na tym fragmencie – oprócz zwykłych pociągów – muzealne pociągi trakcji zębatej. Oczywiście, to odrębny projekt wymagający też pozyskania takiej lokomotywy, ale nie jest to niemożliwe – powiedział Patryk Wild, Radny Sejmiku woj. dolnośląskiego w wywiadzie dla Wroclife.pl.

Po wykonaniu wszelkiej dokumentacji dowiemy się jak wiele pracy będzie trzeba włożyć przy odbudowie historycznej linii kolejowej. Jeżeli będzie to możliwe i uda się to zrealizować – z pewnością będzie ona dużą atrakcją turystyczną.

Mat. FB / Tymoteusz Myrda

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności