NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Jerzy Polaczek: Przyrost pasażerów jest najlepszą prognozą na podejmowanie decyzji biznesowych

Jerzy Polaczek: Przyrost pasażerów jest najlepszą prognozą na podejmowanie decyzji biznesowych

Redakcja
Twitter / @KancelariaSejmu

Powinniśmy stworzyć ofertę, która w sposób najbardziej podstawowy daje pasażerowi przede wszystkim przywiązanie do przewoźnika regionalnego oraz dalekobieżnego, jako przewoźnika pierwszego wyboru – w wywiadzie dla NaKolei.TV, Jerzy Polaczek, Poseł na Sejm RP, Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury.

Problemy samorządowe

Jako podstawowy czynnik problemów samorządów z finansowaniem założeń programu Kolej Plus, Poseł Jerzy Polaczek wskazuje okres wejścia w realizację projektu, czyli pandemię. COVID-19 wpłynął na zmianę struktury budżetu wielu podmiotów gospodarczych, jak również samorządów. Jednak oprócz problemów finansowych, według Posła można podkreślić również błędną perspektywę samorządów oraz państwa. Na pierwszym planie każdej inwestycji strukturalnej powinien znajdować się odbiorca.

Ze strony samorządów i oczywiście państwa musi być przede wszystkim również widoczny klient, pasażer. Po to, aby wydawać setki czy miliardy złotych na infrastrukturę musi tam się znaleźć odbiorca, musi być konkretna propozycja oferty regionalnej – powiedział Jerzy Polaczek, Poseł na Sejm RP, Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury.

Ze względu na problemy związane z finansowaniem samorządy stopniowo się wycofują. Trudności pojawiają się już na etapie dokumentacji, która jest niezbędna do kolejnego etapu realizacji projektu Kolej Plus. Poseł Polaczek uważa, że wycofanie nie jest dobrym rozwiązaniem problemu.

Na pewno nie rekomendowałbym postawy wycofania się z deklaracji i umów, które do tej chwili zostały podjęte. Ewentualnie szukania potencjalnie po stronie budżetu państwa, czy funduszy europejskich, jako najtańszego pieniądza, wzmocnienia projektów, które są w fazie zaawansowanego przygotowania czy realizacji – podkreślił Poseł Polaczek.

Poszerzenie perspektywy

Według Posła głównym aspektem umacniania pozycji polskiego transportu publicznego nie jest bronienie rynku, wyłącznie dla polski przewoźnik. Priorytetem jest poszerzenie perspektywy i skupienie się na potrzebach pasażerów. To właśnie dla klientów rynek kolejowy stale się rozrasta i dopasowuje do potrzeb, likwidując wykluczenie transportowe m.in. poprzez realizację projektu Krajowego Planu Kolejowego.

Jest to wydatek i inwestycja dedykowana pasażerowi (…) Pewne rzeczy, które są budowane jako nowe albo które są po głębokiej modernizacji musimy widzieć w perspektywie oferty szerszej niż dana inwestycja, która jest dedykowana tylko pod konkretny zakład odpowiadający za utrzymanie później tej infrastruktury – powiedział Poseł Jerzy Polaczek.

Więcej o projektach wspierających sektor transportu kolejowego oraz przyszłości polskiej kolei w wywiadzie dla NaKolei.TV z Jerzym Polaczkiem, Posłem na Sejm RP, Wiceprzewodniczącym Sejmowej Komisji Infrastruktury.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności