W Niemczech rośnie zainteresowanie publicznym transportem, także kolejowym. To w dużym stopniu efekt funkcjonowania jednolitego biletu miesięcznego – Deutschlandticket.
Na podstawie Deutschlandticket podróżni mogą jeździć środkami transportu miejskiego i regionalnego po całych Niemczech. Czyli zarówno autobusami, jak i pociągami. Zaletą Deutschlandticket jest jego cena – tylko 58 euro. Ta oferta ma prawie dwa lata i cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Więcej pasażerów
Federalny Urząd Statystyczny podał, że w 2024 roku z komunikacji publicznej skorzystało 11,4 miliarda pasażerów, czyli o około 5% więcej niż rok wcześniej.
W tej grupie 2,7 mld osób podróżowało na krótkich dystansach pociągami – to oznacza wzrost o 6% rok do roku. Poza tym 3,9 mld pasażerów wybrało tramwaje (+ 5%), a 5,2 mld autobus (+4%). Oczywiście te dane dotyczą przede wszystkim komunikacji miejskiej.
Ponadto przez rok o 1 km wzrósł średni dystans, jaki statystyczny pasażer przejechał pociągiem – w 2024 r. były to 23 kilometry. To wskazuje na wzrost atrakcyjności lokalnego transportu kolejowego nie tylko na krótkich, ale także na średnich dystansach.
Mniejszy popyt na długich dystansach
Ze statystyk wynika, że o 4% mniej pasażerów skorzystało natomiast z dalekobieżnych połączeń kolejowych – było ich 142 mln. Ta sytuacja wynika po części z powodu odwoływania pociągów w związku ze strajkami kolejarzy w pierwszym kwartale 2024 roku. Natomiast liczba pasażerów podróżujących autobusami dalekobieżnymi wzrosła o 1%, do ponad 10 mln.