KDP Kolej na świecie Wiadomości
Partnerzy działu

KDP

KDP · aktualności · prace studialne · przetargi. Na portalu NaKolei.pl publikujemy najnowsze informacje związane z: KDP.

Japonia testuje Alfę-X. Superszybki pociąg może rozpędzać się do 400 km/h

Japonia testuje Alfę-X. Superszybki pociąg może rozpędzać się do 400 km/h Fot. Screen YT

Japonia wprowadza powoli na tory swój najnowszy tzw. bullet train, czyli superszybki pociag. Pojazd ma osiągać bardzo duże prędkości i pojawić się w oficjalnym użytkowaniu za jedenaście lat. Na razie rozpoczęły się testy tej maszyny- pisze “Komputer Świat”.

Alfa-X będzie w stanie rozpędzić się do aż 400 km/h, ale pasażerów ma przewozić z prędkością 360 km/h. Na razie pociąg rusza dopiero na pierwsze testy.

Maszyna ma specjalny aerodynamiczny „nos” na lokomotywie, który ma zminimalizować ciśnienie i zredukować hałas wytwarzany przez pociąg, zwłaszcza w tunelach. Pociąg wyposażony jest także w hamulce na dachu oraz płyty magnetyczne umieszczone pod wagonami, które mają wspomóc hamowanie. Gdy w 2030 roku ruszy na tory jako element transportu publicznego, będzie najszybszym pociągiem tego typu, ale nie najszybszym w ogóle. Laur należy bowiem do pociągu magnetycznego w Szanghaju, który rozpędza się do aż 431 km/h- pisze “Komputer Świat”.

Czytamy również, że zanim nowy pociąg pojawi się na torach, Japonia planuje wypuścić lepszą wersję obecnego pociągu Shinkansen. Miałby on się pokazać publicznie w czas Olimpiady w Tokio w 2020 roku.

pc/komputerswiat.pl