NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Jak zmienił się Szczecin Główny po modernizacji?[ZDJĘCIA]

Jak zmienił się Szczecin Główny po modernizacji?[ZDJĘCIA]

Adrian Izydorek
Fot. PKP PLK S.A.

Stacja Szczecin Główny to cztery perony dostosowane do potrzeb podróżnych, windy i nowy łącznik – przejście przez stację. Na poprawę komfortu obsługi PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły ok. 70 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana z POIiŚ.

Wszystkie perony na stacji Szczecin Główny mają wysokość, zapewniającą wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Wyposażono je w zadaszenie i ławki. Orientację ułatwia czytelne oznakowanie, a informacje o kursowaniu pociągów podawane są na wyświetlaczach oraz w komunikatach głosowych.

Komunikację na stacji ułatwia przeszklony, 150 m łącznik nad peronem nr 3 oraz wyremontowana kładka łącząca ul. Czernieckiego z ul. Kolumba. Pasażerowie mają do dyspozycji windy ‒ cztery z peronów na kładkę oraz jedną przy ul. Kolumba.

Ostatnim przebudowanym peronem był peron nr 4. Został wydłużony o ponad 30 m, do 252 m. Są nowe, zadaszone schody na wyremontowaną kładkę nad torami. Dla osób mających trudności z poruszaniem się jest winda. Dojście do pociągów ułatwia pochylnia od strony ul. Czarnieckiego. Od niedzieli 15 marca, przy peronie zatrzymywać się będą pociągi regionalne m.in. w stronę Gryfina, Świnoujścia i do Niemiec.

Na stacji są nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Wydłużenie toru przy peronie nr 2 umożliwiło sprawniejszą obsługę pociągów wjeżdżających do Szczecina.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują stację Szczecin Główny w ramach projektu „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM) Etap I Szczecin Główny”. Inwestycja warta jest ok. 70 mln zł. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wszystkie prace planowane są do końca marca. Inwestycja uwzględniała wcześniejsze prace na stacji Szczecin Gł.

 

Szczecin Główny przed modernizacją Fot. Wiki Commons

Szczecin Główny po modernizacji Fot. PKP PLK S.A.

Szczecin Główny po modernizacji Fot. PKP PLK S.A.

Szczecin Główny po modernizacji Fot. PKP PLK S.A.

Szczecin Główny po modernizacji Fot. PKP PLK S.A.

Szczecin Główny po modernizacji Fot. PKP PLK S.A.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności