Strona główna » Wiadomości » Konferencje i spotkania » Jak poprawić bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych? Już 27 maja odbędzie się webinarium

Jak poprawić bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych? Już 27 maja odbędzie się webinarium

Redakcja
Fot. PKP PLK S.A.

Temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych kategorii D oraz współdziałania zarządców infrastruktury kolejowej i dróg publicznych będzie przedmiotem webinarium, które Fundacja „Pro Kolej” organizuje 27 maja o godz. 9:00. Wydarzenie adresowane jest do zarządców infrastruktury, służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i wszystkich tematyką przeciwdziałania zagrożeniom w transporcie.

W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2022 r. na przejazdach kolejowo-drogowych wydarzyły się 53 wypadki i kolizje, w których 12 osób zginęło, a 10 zostało ciężko rannych. Ponadto od początku roku 70 osób zginęło podczas przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych. Waga tego tematu polega jednak nie tylko na tragicznej wymowie statystyk. Moment w którym odbywa się debata jest szczególny, gdyż Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje nowy tekst rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych oraz bocznic z drogami i ich usytuowanie. Jego wydanie przewidywane jest we wrześniu br.

Jak przyznaje Ministerstwo Infrastruktury, 98% wypadków i innych zdarzeń na przejazdach jest efektem nieodpowiedzialnego zachowania i błędnych decyzji użytkowników dróg oraz  nieprzestrzegania przepisów przez nich przepisów. W tej sferze należy zatem szukać rozwiązań. Najczęstsze błędy kierowców to  ignorowanie sygnalizatorów, niestosowanie się do znaku STOP, objeżdżanie półzapór, wjeżdżanie na przejazd kolejowy podczas opuszczania i podnoszenia szlabanów, czy ruszanie, mimo, ze nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

Ale bodaj najtrudniejszy jest obszar dotyczący przejazdów kategorii „D” – które nie są dogotowane ani przez dróżnika ani przez systemy automatyki kolejowej. Mimo potężnych inwestycji infrastrukturalnych takich skrzyżowań jest wciąż najwięcej – zwłaszcza na lokalnych liniach kolejowych i mniej obciążonych drogach samorządowych. Mimo małego ruchu te właśnie przejazdy, pozbawionych fizycznych zabezpieczeń, królują w statystykach wypadków. W związku z wym w projekcie rozporządzenia przewiduje się dla nich uzupełnienia oznakowania, wprowadzenie sygnalizatorów drogowych, czy zabudowę urządzeń podnoszących uwagę kierowców.

Problem bezpieczeństwa na przejazdach kategorii „D” wymaga szczególnej uwagi. Dlatego przed wrześniową, doroczną konferencją „Przejazdy kolejowo-drogowe 2022” Fundacja ProKolej organizuje bezpłatne webinarium właśnie w tym temacie. Wszystkie szczegóły i formularz rejestracyjny można znaleźć na na stronie https://kolej365.pl/bezpieczenstwo-na-przejazdach-kolejowo-drogowych-kat-d/.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x