NaKolei.pl WiadomościKonferencje i spotkania III Konferencja „Kolej na energię wodorową” już za dwa tygodnie!

III Konferencja „Kolej na energię wodorową” już za dwa tygodnie!

Redakcja

W dniu 25 sierpnia 2021 r., w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym w Warszawie odbędzie się III Konferencja „Kolej na energię wodorową” organizowana przez Klaster „Luxtorpeda 2.0”. Podczas tegorocznej edycji skoncentrujemy się na działaniach związanych z budowaniem gospodarki wodorowej.

III Konferencja „Kolej na energię wodorową” to kontynuacja poprzednich edycji wydarzenia, skupiających się m.in. na wzroście kosztów związanych z zużyciem energii, zmniejszeniu śladu węglowego w transporcie oraz wpływie transportu kolejowego na stan środowiska naturalnego.

Plany wdrożenia „Strategii Wodorowej Polski do 2030 r.” jako realnego planu stworzenia gospodarki wodorowej poprzez m.in. wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie oraz rozwoju OZE zbliża nas do zeroemisyjności i maksymalnej redukcji śladu węglowego. Wprowadzenie rozwiązań proekologicznych na kolei wpłynie przede wszystkim na całkowitą eliminację negatywnego wpływu transportu kolejowego na stan środowiska naturalnego, równocześnie rozbudowując polską gospodarkę.

Podczas konferencji, chcemy zastanowić się nad rozwojem wykorzystywania wodoru w transporcie ze szczególnym wskazaniem roli kolei oraz poddać pod dyskusję słuszność budowy infrastruktury dystrybucji i tankowania dostępnych dla różnorodnych form pojazdów.

Konferencja będzie składała się z trzech paneli dyskusyjnych:

Wodór jako alternatywne źródło energii w transporcie – czy to się może udać?

Zmiany jakie postępują w kwestii klimatu, jak również dynamicznie zmieniająca się polityka UE wobec emisji CO2 do atmosfery, wymaga podjęcia natychmiastowych zmian w miksie energetycznym. W naszym kraju zaczyna kształtować się gospodarka wodorowa, a pojazdy zasilane energią z wodoru niebawem staną się faktem. Podczas panelu dyskusyjnego chcemy uzyskać odpowiedź na pytanie, czy zmiana silników spalinowych ogniwami wodorowymi ma sens oraz w jaki sposób polityka klimatyczna i energetyczna będzie wspierać te transformację.

Wodorowy napęd w taborze kolejowym – wąskie gardła, wyzwania i potencjał rynku

Podczas panelu chcemy podjąć dyskusję oraz odpowiedzieć na kluczowe pytania i wątpliwości związane z wdrożeniem technologii wodorowych w branży kolejowej, takie jak: Jakie są możliwości wykorzystania wodoru w taborze? Jakie mogą być koszty związane z eksploatacją tego typu taboru? Czy w rachunku ekonomicznym, przewoźnikom będzie opłacać się zakup takich pojazdów? Który element w całym łańcuchu technologicznym stanowi wąskie gardło i powoduje największe wyzwania?

Otoczenie sektora wodorowego – co należy zmienić, by wodór stał się bezpiecznym i powszechnym przekaźnikiem energii?

Obecne przepisy prawne wymagają dostosowania ich do tworzącego się rynku wodorowego. Co musi ulec zmianie? Czy i kiedy należy spodziewać się dodatkowych opłat oraz podatków za to alternatywne źródło energii? Jak patrzeć na kwestie ubezpieczenia takiego taboru i infrastruktury przesyłowej w kontekście kojarzenia wodoru przez społeczeństwo jako substancji niebezpiecznej, a wręcz tykającej bomby. Jakie działania powinny zostać wdrożone, byśmy nie obawiali się tego pierwiastka w codziennym wykorzystaniu go jako nośnika energii?

W przypadku pytań bądź chęci zgłoszenia akredytacji mediów zapraszamy do kontaktu: biuro@klasterluxtorpeda.pl
Darmowa rejestracja na wydarzenie trwa do 22 sierpnia br. na stronie: www.klasterluxtorpeda.pl

 

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności