Ekonomia i rynek Infrastruktura

Grupa TrackTec na InnoTrans 2018 – podsumowanie

Grupa TrackTec na InnoTrans 2018 – podsumowanie fot. NaKolei.pl

Grupa TrackTec na InnoTrans 2018. Spółka po raz kolejny uczestniczyła w roli wystawcy w Targach INNOTRANS, które odbyły się w dniach 18-21 września w Berlinie.

Tłumnie odwiedzane stoisko targowe Grupy było miejscem wielu rozmów biznesowych oraz wymiany informacji technicznych.

Podczas tego największego branżowego wydarzenia 2018 roku TrackTec zaprezentował,między innymi, innowacyjny  Inteligentny Rozjazd Kolejowy.

Prezentowane na zewnętrznej ekspozycji rozwiązanie to zwrotnica rozjazdu R500 1:12 zintegrowana z napędem elektrohydraulicznym Alstom SmartDrive (HyDrive). Napęd połączony z uniwersalnym interfejsem, który oprócz diagnostyki rozjazdu i napędu umożliwia współpracę, w zasadzie,
z dowolnym systemem nastawczym. Interfejs został opracowany wspólnie z firmą MONAT. Rozjazd wyposażony został w ogrzewanie indukcyjne powstałe we współpracy z firmą AREX z Grupy WB Electronics.Zastosowany innowacyjny system ogrzewania indukcyjnego pozwala na szybsze ogrzewanie ruchomych elementów rozjazdów i tylko w miejscach, w których jest to konieczne.Rozwiązanie to było już wielokrotnie nagradzane, m.in. podczas Targów TRAKO 2017.

Rozjazd z napędem Alstom SmartDrive jest obecnie w fazie testów eksploatacyjnych na stacji Psary na Centralnej Magistrali Kolejowej. We Włoszech napęd Alstom SmartDrive dopuszczony jest do prędkości powyżej 300 km/h, z jaką kursują pociągi na liniach szybkich.

Zainteresowanie stanowiskiem targowym wewnątrz hali świadczy o stale rosnącej rozpoznawalności marki TrackTec wśród klientów zagranicznych. Powiększa się grono stałych odbiorców, a nawiązane kontakty coraz częściej mają przełożenie na realne relacje biznesowe.

Spotkanie przy okrągłym stole

Dużym wyróżnieniem dla Grupy TrackTec była możliwość zorganizowania spotkania przy okrągłym stole z przedstawicielami amerykańskiego instytutu badawczego – Transportation Technology Center, Inc. (TTCI), American Public Transportation Association (APTA) oraz kolei aglomeracyjnej Metra.

Dr Andrzej Cholewa, członek zarządu i CTO TrackTec S.A. przewodniczył spotkaniu, którego głównym celem była wymiana informacji na temat problemów na rynku amerykańskim, podejścia do badań i homologacji. W szczególności spotkanie dotyczyło podkładów kolejowych.

Rozmowy przy okrągłym stole to kolejny dowód na nieustanną ekspansję technologiczną TrackTec oraz poszukiwanie nowych szans na kolejnych rynkach zagranicznych. – podsumował dr inż. Jarosław Pawluk, CEO Grupy TrackTec.

Możliwość wykonania testów w Stanach Zjednoczonych oznacza dla nas szansę na poszerzenie doświadczenia, które posiadaliśmy dotychczas na rynku europejskim. -dodał dr Andrzej Cholewa.

Zastosowanie naszych rozwiązań technologicznych w dłuższej perspektywie wiąże się z korzyściami dla kolei i ich użytkowników. Zastosowanie technologii proponowanej przez TrackTec przyczynia się do poprawy niezawodności i trwałości podkładów kolejowych, co pozwala także na optymalizację wydatków inwestycyjnych – podsumowuje.

Prestiżowe Targi Innotrans oraz wydarzenia im towarzyszące były okazją do zaprezentowania szerokiej publiczności międzynarodowej innowacji produktowych Grupy TrackTec. Dały możliwość  zaobserwowania kierunków rozwoju i najnowszych trendów w branży kolejowej.