NaKolei.pl WiadomościKolej jest dla ludzi Fundacja Grupy PKP: Po raz kolejny przygotowaliśmy ośrodek wypoczynkowy dla dzieci z kolejarskich rodzin

Fundacja Grupy PKP: Po raz kolejny przygotowaliśmy ośrodek wypoczynkowy dla dzieci z kolejarskich rodzin

Redakcja

Fundacja Grupy PKP ponownie zorganizowała akcję wolontariatu wspierającą Kolejowy Ośrodek Wypoczynkowy w Łącku. Dzięki zaangażowaniu pracowników Fundacji, a także spółek z Grupy PKP, dzieci z niepełnosprawnościami oraz z najuboższych rodzin kolejarskich będą mogły wziąć udział w letnich turnusach rehabilitacyjnych.  

Kolejowy Ośrodek Wypoczynkowy w Łącku, znajdujący się nieopodal Płocka, jest miejscem, gdzie latem organizowane są bezpłatne wakacje dla dzieci dotkniętych różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz dla dzieci z ubogich rodzin kolejarskich. Na terenie ośrodka położonego w urokliwej leśnej scenerii, z dala od miasta, znajdują się domki letniskowe z łazienkami, wagony kolejowe zaadaptowane na potrzeby mieszkalne, pomieszczenia sanitarne, stołówka oraz świetlica.

Z wielkim oddaniem i zaangażowaniem ośrodkiem zarządza ks. Ryszard Marciniak, krajowy animator Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. Zorganizowanie miejsca, w którym dzieci mają szansę na wakacyjny wypoczynek wśród szumu drzew, zapachu leśnego powietrza, piękna i niezwykłej bliskości natury, ma bardzo ważne znaczenie dla poprawy kondycji zdrowotnej najmłodszych. Jednak do przygotowania ośrodka na ich przyjazd, konieczne są coroczne prace porządkowe. Środki finansowe, którymi dysponuje ks. Marciniak, nie pozwalają na wynajęcie profesjonalnej firmy, dlatego tak ważne jest zaangażowanie ludzi dobrej woli.

Chcąc umożliwić podopiecznym duchownego wyjazd na wakacje, Fundacja Grupy PKP po raz kolejny zorganizowała akcję wolontariatu dla pracowników spółek kolejowych, która ponownie spotkała się z dużym odzewem. Liczna grupa wolontariuszy z zapałem i energią przybyła do Łącka, by w jak największym zakresie przygotować ośrodek na przyjazd dzieci.

Po dotarciu na miejsce, wyposażeni w niezbędny sprzęt, kolejarze przystąpili do działania. Praca „paliła się” w rękach, każdy z niecierpliwością oczekiwał na przydział nowych zadań. Wszystkiemu sprzyjała piękna, czerwcowa pogoda i wyglądające zza niewielkich chmur słońce, którego promienie przebijały się przez gałęzie drzew. Wśród pracujących dominowała chęć wspólnego działania i uczynienia czegoś dobrego dla najbardziej potrzebujących. Uśmiech, optymizm i zapał do działania tworzyły niepowtarzalną atmosferę, w której ośrodek w Łącku zmieniał się nie do poznania.

Przesłaniem mojej kapłańskiej misji jest bycie z ludźmi i dla ludzi, szczególnie tych najbardziej potrzebujących, co w szczególny sposób wyraża się właśnie w prowadzeniu ośrodka w Łącku, będącym oazą miłości i szacunku do bliźniego. Z ogromną wdzięcznością i wzruszeniem przyjąłem informację o kolejnej akcji wolontariatu pracowników spółek kolejowych w naszej placówce. Jest to nieocenione wsparcie. Bez niego trudno byłoby stworzyć odpowiednie warunki dla dzieci, dla których pobyt w ośrodku jest często jedyną szansą na spędzenie wakacji poza domem – zaznaczył ks. Ryszard Marciniak.

Do wykonania był cały zakres prac porządkowych, m.in. odkurzanie domków letniskowych oraz mieszkalnych wagonów kolejowych, uprzątnięcie ich dachów, mycie i malowanie okien, pielenie, a także zagrabianie liści z rozległego terenu łąckiego ośrodka. Dzięki mobilizacji i dobrej organizacji założony plan został zrealizowany, a nagrodą za wysiłek i pracę był pyszny obiad i deser w stołówce ośrodka.

Jestem pod wrażeniem z jaką chęcią i zaangażowaniem osoby, które zgłosiły chęć wzięcia udziału w akcji, przystąpiły do działania. Taka postawa jest godna podziwu i naśladowania, szczególnie, że robiliśmy to dla dzieci, które są w trudnej sytuacji życiowej. To już kolejna tego typu inicjatywa i za każdym razem spotyka się ona z bardzo dużym odzewem ze strony pracowników spółek z Grupy PKP, co pokazuje, jak wiele osób wykazuje wrażliwość na potrzeby innych ludzi i jak ogromna jest chęć niesienia im pomocy. To właśnie jest najcenniejsze w tym, co robimy  – powiedziała Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy wzięli udział w akcji, w szczególności pracownikom spółek kolejowych: PKP S.A., PKP Energetyka S.A., PKP Intercity S.A., PKP Telkol Sp. z o.o. oraz Fundacji Grupy PKP. Dzięki Wam dzieci będą mogły spędzić wakacje w placówce przygotowanej do letnich turnusów.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności