Infrastruktura Przewozy pasażerskie

Dworzec w Zgorzelcu już otwarty!

Dworzec w Zgorzelcu już otwarty! Dworzec w Zgorzelcu

Dzięki inwestycjom prowadzonym przez PKP S.A. kolejny zabytkowy dworzec kolejowy odzyskał swoją dawną świetność. Dworzec w Zgorzelcu kompleksowo zmodernizowany będzie dostępny dla pasażerów od 24 maja 2019 r.

Dworzec w Zgorzelcu został wybudowany w 1847 roku, z tego powodu prace remontowe były prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Prace budowlane trwały ponad rok. Inwestycja została sfinansowana ze środków własnych PKP SA oraz z budżetu państwa.

W budynku znalazły się m.in. ogrzewana poczekalnia z ławkami, ogólnodostępna toaleta, specjalne pomieszczenie wyposażone w przewijak i umywalkę dla opiekunów podróżujących z małymi dziećmi. Z myślą o wszystkich grupach pasażerów zostały zlikwidowane progi, zbyt wąskie przejścia oraz nierówność posadzek. Zastosowane zostały tablice informacyjne dotykowe,  ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a.

Program Inwestycji Dworcowych jest jednym z elementów naszej strategii unowocześniania polskiej kolei. Do 2023 r. przeznaczymy na inwestycje kolejowe w sumie ok. 100 mld zł. Dworzec w Zgorzelcu to kolejny etap na drodze do celu, jakim jest uczynienie polskiej kolei przyjaznej dla pasażera. Dworce w Polsce powinny tętnić życiem i jestem przekonany, że dzięki inwestycjom w budynki dworcowe umożliwiamy przywracanie im ich dawnej świetności – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dworzec, posiadający kategorię dworca lokalnego położony jest na liniach nr 274 i nr 278. Na linii nr 274 w kwietniu odbywały się prace elektryfikacyjne. Więcej o pracach można przeczytaj pod poniższym linkiem.

Źródło: www.gov.pl