Działania Ekonomia i rynek Konferencje i spotkania Przewozy towarowe

Do Porozumienia o Współpracy Operatorów Terminali Przeładunkowych i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej dołączyło m.in. PKP CARGO CONNECT

Do Porozumienia o Współpracy Operatorów Terminali Przeładunkowych i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej dołączyło m.in. PKP CARGO CONNECT fot. PKP S.A.

Kolejni operatorzy terminali przeładunkowych i centrów logistycznych są zainteresowani współpracą w ramach Porozumienia o Współpracy Operatorów Terminali Przeładunkowych i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród nich jest m.in. spółka PKP CARGO CONNECT.

Inicjatorami oraz sygnatariuszami porozumienia są: Polskie Koleje Państwowe S.A., Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., Zarząd Morskich Portów Szczecin – Świnoujście S.A., a także szereg największych operatorów terminali i centrów logistycznych zlokalizowanych na terenie kraju. W maju 2018 r. porozumienie podpisało 11 sygnatariuszy:

 • Euroterminal Sławków sp. z o.o.,
 • Logit T.J. Kowalewski i Wspólnicy sp. j.,
 • PKP CARGO Centrum Logistyczne Małaszewicze sp. z o.o.,
 • PKP CARGO Centrum Logistyczne w Medyka – Żurawica sp. z o.o.,
 • PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o.,
 • Polskie Koleje Państwowe S.A.,
 • Śląskie Centrum Logistyki S.A.,
 • Terminale Przeładunkowe Sławków – Medyka sp. z o.o.,
 • Wielkopolskie Centrum Logistyczne Konin – Stare Miasto S.A.,
 • Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.,
 • Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

24 sierpnia do inicjatywy przystąpiło sześć nowych podmiotów. Są wśród nich:spółka PKP CARGO CONNECT, Bałtycki Terminal Kontenerowy Sp. z o.o., Advanced World Transport a.s. (Grupa PKP CARGO) oraz zarządy portów morskich w Elblągu, Kołobrzegu oraz Policach.

– Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. jako jeden z inicjatorów upatruje w Porozumieniu szansę na realizację celów i priorytetów zawartych w Strategii Rozwoju Portu Gdynia do 2027 roku, a także w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 z perspektywą do 2030 r. w zakresie rozwoju infrastruktury transportu intermodalnego poprzez powiązanie portów morskich z kolejową siecią transportową i dalszy rozwój potencjału polskich centrów logistycznych. – podkreślił Adam Meller, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

Celem inicjatywy jest podjęcie wspólnych działań zmierzających do utworzenia podmiotu pod nazwą „Organizacja operatorów terminali przeładunkowych i centrów logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej”, co ma umożliwić współpracę w zakresie promowania potencjału tych podmiotów  wśród klientów usług logistycznych w kraju i zagranicą.

Po części konferencyjnej wydarzenia uczestnicy spotkania udali się na wizytę studyjną na Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni, podczas której przedstawiono ukończone i planowane inwestycje oraz bieżącą pracę operacyjną terminala kontenerowego wraz z bocznicą terminala intermodalnego.