Według ankiety przeprowadzonej przez Urząd Transportu Kolejowego, blisko 70% pasażerów lubi podróżować pociągiem. Ten środek transportu jest najchętniej wybierany w sezonie wakacyjnym, kiedy pociąg jest znacznie rozsądniejszą opcją niż dojazd do popularnych miejscowości wypoczynkowych własnym autem. Podróżni doceniają pociągi za korzystny czas przejazdu, dostępność nowoczesnych udogodnień w większości składów, a także atrakcyjne ceny. Aby podróżowanie pociągiem dostarczyło samych pozytywnych wrażeń, należy się do niego odpowiednio przygotować. Co warto zrobić?
Zakup biletów i rezerwacja zakwaterowania kluczem do spokojnej podróży
Wybierając się na urlop pociągiem musimy pamiętać o dwóch podstawowych kwestiach – zakupie biletów na przejazd oraz zarezerwowaniu zakwaterowania u celu podróży. Tych kluczowych czynności nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. Bilety kolejowe możemy kupić zarówno na dworcu, jak i online, z kolei nocleg zarezerwować bez wychodzenia z domu za pośrednictwem strony www.nocowanie.pl, na której działa największy polski portal turystyczny z rezerwacjami online.
Planując podróż, warto sprawdzić aktualny rozkład jazdy na portalu pasażera PKP i dopasować termin oraz godzinę wyjazdu do własnych potrzeb. Kupując bilety z wyprzedzeniem, pasażerowie mogą często liczyć na korzystne zniżki na przejazd i tym samym podróżować pociągiem taniej! Osoby, które wcześniej zarezerwują zakwaterowanie, będą miały natomiast znacznie szerszy i bardziej zróżnicowany wybór noclegów oraz możliwość rezerwacji opcji najbardziej atrakcyjnej cenowo.
Przesiadka to nie problem! Co w sytuacji braku bezpośredniego połączenia?
Mimo tego, że w Polsce funkcjonuje ogromna liczba połączeń kolejowych, może zdarzyć się także tak, że do danej lokalizacji nie dojedziemy bezpośrednim pociągiem. Nie musi to jednak stanowić problemu, o ile dobrze zaplanujemy podróż z przesiadką. Aby nie narażać się na dodatkowy stres na dworcu i obawy, czy aby na pewno zdążymy na drugi pociąg, warto pamiętać o zachowaniu przynajmniej 15-minutowego odstępu czasowego pomiędzy przyjazdem a odjazdem.
Czas ten powinien być odpowiednio wydłużony, jeśli podróżujemy z dużą ilością bagażu, zwierzętami domowymi, dziećmi lub osobami niepełnosprawnymi. Warto także na kilka dni przed odjazdem sprawdzić, czy dworzec, na którym odbędzie się przesiadka, jest wyposażony w udogodnienia dla podróżnych w postaci np. wind lub ruchomych schodów.
Punktualność na wagę złota, czyli kiedy zameldować się na dworcu?
Na kilka dni przed podróżą warto sprawdzić, czy planowana godzina odjazdu nie uległa zmianie oraz z którego peronu wyruszy nasz pociąg. Na dworcu należy zameldować się z przyjemniej kilkunastominutowym zapasem czasu, aby dać sobie chwilę na spokojne dotarcie na właściwy peron z bagażami.
Jeśli natomiast do odjazdu pozostało jeszcze sporo czasu, możemy go spędzić na szybkich zakupach w sklepie na dworcu, wypiciu filiżanki kawy w barze lub po prostu spokojnym oczekiwaniu na odjazd pociągu w towarzystwie innych podróżnych.
Materiał partnera