Kolej na świecie Przewozy towarowe Wiadomości

DB Cargo jest w stanie transportować towary korzystając w 100% z odnawialnych źródeł energii

DB Cargo jest w stanie transportować towary korzystając w 100% z odnawialnych źródeł energii Fot. DB Cargo

DB Cargo poinformowało, że klienci wybierając usługi niemieckiego przewoźnika mogą zażyczyć sobie, aby wozić ich towary, korzystając w 100% z odnawialnych źródeł energii.

Takich inwestycji nie realizuje się w rok. Największy europejski przewoźnik towarowy konsekwentnie stawiał na zieloną energię, a dzisiaj swoim klientom – na ich życzenie – może zaoferować obsługę połączeń przy wykorzystaniu w 100% prądu pochodzącego z OZE.

Chcemy zaoferować wszystkim klientom logistykę kolejową wolną od emisji CO2 – oświadczył zarząd DB Cargo AG na posiedzeniu zarządu w Moguncji. – Pojedynczy pociąg towarowy zastępuje średnio 52 ciężarówki. Kolej już teraz oszczędza nasz globalny klimat od 80 do 100 procent CO2 w porównaniu z transportem drogowym – wyjaśnia przewodnicząca członka zarządu DB Cargo, dr. Sigrid Nikutta.

DB Cargo promuje nowe cele klimatyczne poprzez symboliczną kampanię w głównych niemieckich miastach i na autostradach. “Do dzieła: Już teraz możemy zaoferować każdemu klientowi całkowicie wolny od emisji CO2 łańcuch dostaw dla wszystkich towarów” – obiecuje DB Cargo.

Możemy to zrobić, ponieważ polegamy na największej sieci środowiskowej w europejskim transporcie lądowym – sieci kolejowej – powiedział dr hab. Nikutta. – Chodzi o to, aby stworzyć świadomość ekologicznych łańcuchów dostaw nie tylko na poziomie zarządzania naszych klientów cargo, ale także wśród konsumentów.

Lokomotywy elektryczne obsługują 95% wszystkich połączeń operatorskich DB Cargo. Jeżeli klient sobie tego zażyczy, transport jego towaru może odbyć się w 100% przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Ponadto, Deutsche Bahn chce do 2050 roku być w całości neutralne klimatycznie. Mowa tu zarówno o przewoźniku pasażerskim, jak i towarowym. DB widzi potencjał w alternatywach, takich jak wodór.

Pożegnanie z olejem napędowym nie jest dla nas trudne: podjęliśmy zdecydowane kroki w Zarządzie, abyśmy mogli przekształcić całą naszą flotę lokomotyw na koncepcje napędu elektrycznego i alternatywnego. Ponadto pomaga nam cyfryzacja aby stać się jeszcze bardziej efektywnym – a tym samym bardziej przyjaznym dla klimatu oraz naszych klientów – mówi dr hab. Nikutta w oświadczeniu z okazji Dnia Ziemi.

Według Światowa Organizacja Meteorologicznej rok 2020 był drugim najcieplejszym rokiem od początku notowań. Według rocznego raportu WMO, stężenie szkodliwych dla klimatu gazów cieplarnianych, takich jak CO2 w atmosferze, również osiągnęło nowy rekord.Kongres590