NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Czesi na poważnie myślą o budowie trasy KDP z Pragi do Wrocławia. Ruszają prace nad studium

Czesi na poważnie myślą o budowie trasy KDP z Pragi do Wrocławia. Ruszają prace nad studium

Redakcja
Fot. Ceske drahy

Czeski zarządca infrastruktury rozstrzygnął przetarg dot. przygotowania studium pod budowę nowej linii KDP z Pragi do Wrocławia. To ważny etap długiego procesu, który kosztował Czechów ponad 2 mln złotych.

Czeski zarządca infrastruktury kolejowej (Správy železnic) rozstrzygnął przetarg na wykonanie studium wykonalności pod budowę nowej linii kolejowej dla kolei dużych prędkości. Miałaby ona prowadzić z Pragi do Wrocławia. Przetarg wygrały dwie spółki z Grupy Sudop – Sudop Praha i Moravia Consult.

Głównym celem będzie nakreślenie trasy przyszłej linii dużych prędkości i określenie jej wykonalności między Pragą, Hradcem Králové w kierunku Wrocławia, z odgałęzieniem do Pardubic. Ogólna koncepcja techniczna ma przedstawić czy linia będzie również wykorzystywana do transportu towarowego lub w jakim stopniu obecnie istniejące linie kolejowe będą współtworzyć przyszłą trasę KDP.

Po stronie czeskiej oczywiście leży budowa trasy KDP do granicy. Natomiast po stronie polskiej, linia miałaby być kontynuowana po linii, która ma powstać w ramach CPK. Autor, który opracuje studium będzie współpracować przy projekcie planowania linii z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Na granicy, trasa powinna łączyć się z budowanymi liniami kolejowymi nr 267 i 268, które mają powstać na odcinku Żarów – Świdnica – Wałbrzych – granica państwa.

Studium powinno zostać zakończone w ciągu 18 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Jest to pierwsze zamówienie na trasę RS5, która pierwotnie miała przebiegać przez Liberec i Hradec Králové. Trasa do Wrocławia została zaakceptowana przez czeski rząd w maju 2017 roku. Długość trasy po stronie czeskiej to około 160 km, a koszt budowy oszacowano na 86-152 mld koron (ok. 15 mld – 27 mld zł). W planach Czechów jest przystosowanie nowej linii do prędkości 320 km/h – mowa tu o trasie po stronie naszych południowych sąsiadów.

Mat. Czeskie Ministerstwo Transportu

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności