Chińskie koleje przewiozły jak dotąd podczas Święta Wiosny ponad 400 milionów pasażerów – w okresie od 14 stycznia do 15 lutego. Szczyt przewozowy potrwa do 22 lutego i nie można wykluczyć, że podróżnych będzie łącznie około pół miliarda.
Święto Wiosny – zwane też chińskim Nowym Rokiem – to jedno z najważniejszych co roku wydarzeń dla Chińczyków, którzy przemieszczają się do swoich rodzinnych stron, aby wspólnie świętować z bliskimi. Często jest to dla nich jedyna okazja w roku, aby spotkać się z rodzicami, rodzeństwem. W tym roku 40-dniowy szczyt przewozowy przypada między 14 stycznia a 22 lutego. Chińskie koleje przewiozły jak dotąd podczas Święta Wiosny ponad 400 milionów pasażerów – w okresie od 14 stycznia do 15 lutego.
Jak podała państwowa spółka China State Railway Group Co., Ltd. (China Railway) liczba pasażerów korzystających z połączeń kolejowych sięgnęła w okresie od 14 stycznia do 15 lutego aż 413 milionów. Tylko w ostatni piątek przez dworce i przystanki przewinęło się 13,6 mln podróżnych. W ostatnie dni Święta Wiosny pasażerów dobowo ma być jeszcze więcej. Niewykluczone więc, że do 22 lutego będzie ich łącznie około 500 milionów. Od początku szczytu przewozowego pociągi były pełne, a na wiele połączeń bilety wyprzedawano z dużym wyprzedzeniem.
To i tak znikoma ilość w porównaniu z całym rynkiem przewozów pasażerskich w Chińskiej Republice Ludowej. Jeśli bowiem uwzględnimy przejazdy samochodami (tych jest najwięcej) oraz transport lotniczy, wodny śródlądowy i morski, liczba podróży będzie ogromna. Według prognoz rządu w Pekinie, podczas gorączki podróży w związku ze Świętem Wiosny kraj przemierzy 9 miliardów pasażerów. To oznacza, że statystyczny Chińczyk odbędzie między 14 stycznia a 22 lutego ponad sześć podróży. Będą się one różnić dystansem oraz czasem spędzonym w pociągu, aucie, na statku czy w samolocie.
Miliony Chińczyków odbywa długie, czasami ponadtygodniowe podróże w jedną stronę, żeby dotrzeć do swoich rodzin. Niejednokrotnie korzystają z kilku środków lokomocji, ponadto odwiedzają nie tylko bliskich, ale i dalszych krewnych i dlatego liczba podróżnych jest tak ogromna. Szczyt przewozowy trwa prawie sześć tygodni, choć samo Święto Wiosny przypadało na 28-29 stycznia. To dlatego, że Chińczycy potrzebują najpierw wielu dni, aby dotrzeć do swoich bliskich, a potem trzeba mieć tyle samo czasu na powrót do miejsca zamieszkania i pracy. Z tego powodu liczne przedsiębiorstwa zamykają każdego roku swoje podwoje na miesiąc i dłużej, żeby pracownicy mogli świętować.

Fot. China Railway
Więcej na temat kolei w Chinach możesz przeczytać tutaj.