NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Chaos na niemieckiej kolei: Powodem bilety za 9-euro

Chaos na niemieckiej kolei: Powodem bilety za 9-euro

Mateusz Marczewski
Fot. Twitter/Manaf Hassan

Duże opóźnienia, tłok na peronach i przepełnione pociągi. Bilet miesięczny za 9 euro stał się ofiarą własnego sukcesu.

Wraz z sezonem wakacyjnym niemiecka kolej regionalna oferuje inne ceny. Od 1. czerwca w niemieckim transporcie publicznym obowiązuje nowa oferta: 9 euro za bilet miesięczny. Promocja cieszy się ogromną popularnością. Liczba podróżnych wzrosła tak bardzo, że władze odradzają obywatelom Niemiec wyjazdów koleją w regiony turystyczne, a szczególnie nad Morze Bałtyckie. W zielonoświątkowy weekend na wielu trasach panował chaos.

Stowarzyszenie transportowe Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg (VBB) już tydzień temu doradzało wręcz podróżnym, aby w miarę możliwości zmienili wakacyjne plany. VBB tłumaczyło apel tym, że Deutsche Bahn odnawia mosty między stacjami Berlin-Karow i Berlin-Bernau oraz prowadzi prace budowlane w Birkenwerder. To właśnie te inwestycje przekładają się na utrudnienia w kursowaniu pociągów. Do tego doszły tłumy podróżnych skuszonych promocją.

Bilet za 9 euro nie dla wszystkich pociągów regionalnych

Warto mieć jednak na uwadze, że promocja nie obowiązuje na wszystkie przejazdy koleją. Pociągi Deutsche Bahn są obsługiwane przez DB Regio i DB Fernverkehr. Bilet 9-Euro obejmuje tylko pociągi DB Regio, ale nie pociągi DB Fernverkehr. Dla nowych podróżnych mylące jest to, że DB Fernverkehr posiada również pociągi regionalne. W tych pociągach ważny jest jednak normalny bilet na transport lokalny i nie obowiązuje promocyjny 9-Euro-Ticket.

Deutsche Bahn wydało oświadczenie, w którym próbowało wyjaśnić tę sytuację w następujący sposób:

„Bilet 9-Euro nie jest ważny w pociągach obsługiwanych przez DB Fernverkehr AG (np. IC, EC, ICE), nawet jeśli inne bilety na przewozy lokalne są ważne w pociągach dalekobieżnych.”

Problemem polega na tym, że podczas wyszukiwania przez Internet połączenia kolejowego, nie ma jak dotąd możliwości filtrowania wyników w taki sposób, aby wyświetlane były tylko pociągi DB Regio. Rzecznik Deutsche Bahn poinformował, że DB Fernverkehr wyjaśnia obecnie z krajami związkowymi, jak należy postąpić w obecnej sytuacji.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności