Przewozy pasażerskie Tabor
Partnerzy działu

PKP Intercity korzysta z opcji. Cegielski zmodernizuje kolejne 30 wagonów

PKP Intercity korzysta z opcji. Cegielski zmodernizuje kolejne 30 wagonów fot. PKP Intercity

H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych (H. Cegielski – FPS), należąca do Grupy Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), zmodernizuje 30 wagonów dla PKP Intercity, podała ARP. Zgodnie z umową podpisaną w listopadzie 2017 roku w opcji rozszerzonej Cegielski przygotuje dla Intercity łącznie 90 wagonów. Wartość całego kontraktu wyniesie 410 mln zł brutto.

Pierwotnie umowa zawarta między z H. Cegielski Fabryką Pojazdów Szynowych w Poznaniu a Intercity zakładała wykonanie naprawy okresowej wraz z modernizacją i przeglądem 60 wagonów typu 111A. Zgodnie z założeniami porozumienie przewiduje także prawo opcji na kolejne 30 wagonów, z którego skorzystało PKP Intercity.  Łączna wartość kontraktu wynosi 410 mln zł brutto, podano w materiale.

“Skorzystanie z opcji rozszerzenia zawartej w umowie z PKP Intercity oznacza, że Cegielski jest dobrym, wiarygodnym partnerem, a działania prowadzone w spółce przyniosły oczekiwane rezultaty. Obecnie portfel zamówień Cegielskiego to prawie miliard złotych. To dla nas sygnał, że plan restrukturyzacji zadziałał, a jakość wykonywanych prac jest konkurencyjna i ceniona na rynku. Duży popyt na zamówienia pokazuje, że branża ma przed sobą dobre perspektywy, z których Cegielski na pewno skorzysta” – powiedział wiceprezes ARP Andrzej Kensbok, cytowany w komunikacie.

Modernizacja 90 wagonów przez H. Cegielski Fabrykę Pojazdów Szynowych w Poznaniu realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, projekt “Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”. PKP Intercity podpisało umowę na realizację tego projektu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) w kwietniu 2018 roku, przypomniano.

Opcja na 30 wagonów

“Konsekwentnie realizujemy założenia strategii taborowej. Nasze inwestycje mają na celu zapewnienie pasażerom coraz wyższego komfortu podróżowania. Każda kolejna zawarta umowa przybliża nas do tego celu. Decyzja o skorzystaniu z prawa opcji na kolejne 30 wagonów z pewnością przyczyni się do realizacji celu, który sobie stawiamy, czyli najwyższej jakości świadczonych usług. Podróżni jeszcze w tym roku będą mieli okazję doświadczyć pierwszych efektów modernizacji wagonów, które wykonują dla nas polski producent H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu” – stwierdził prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

Na modernizację wszystkich 90 wagonów FPS H. Cegielski ma 30 miesięcy od momentu podpisania umowy. Pierwsze z nich trafią do PKP Intercity jeszcze w tym roku, z czego jeden ze zmodernizowanych wagonów został zaprezentowany podczas targów InnoTrans, które odbyły się w Berlinie w dniach 18-21 września, podsumowano.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Jej strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

źródło: ISBnews