Kolej na świecie Tabor Wiadomości

Bombardier sprzedał lokomotywy TRAXX MS3

Bombardier sprzedał lokomotywy TRAXX MS3 Fot. Bombardier

Mająca siedzibę w Niemczech, firma spedycyjna TX Logistik kupi 40 lokomotyw elektrycznych kanadyjskiego Bombardiera.

Przedmiotem transakcji są innowacyjne, wielosystemowe lokomotywy Bombardier TRAXX MS3 (Multi-System). Oprócz dostawy samych pojazdów, producent będzie też zapewniał ich serwis i naprawy przez 15 lat. Wartość kontraktu to 250 mln euro. Umowa obejmuje również opcję zakupu do 25 dodatkowych lokomotyw. Pierwsze TRAXX MS3 pojawią się na torach w połowie 2019 roku.

Michael Fohrer, prezes Bombardier Transportation Germany GmbH podkreślił, że zamówione lokomotywy należą do udanej rodziny TRAXX, która liczy 1750 pojazdów sprzedanych w całej Europie. MS3 ma jednak tę zaletę, że może pracować na różnych rodzajach zasilania. – Daje operatorom możliwość pracy w niemal całej Europie kontynentalnej – zaznaczył Fohrer. TX Logistik to pierwsza firma, która kupiła ten typ lokomotyw TRAXX.

Zalety lokomotyw TRAXX MS3

Producent zapewnia, że jego pojazdy mają wiele zalet, m.in. zużywają mniej prądu od konkurencyjnych lokomotyw, mają też system odzyskiwania energii podczas hamowania, a ponadto pozwalają ciągnąć o jeden wagon więcej w porównaniu do innych lokomotyw tej samej klasy osiągów.

TX Logistik to firma logistyczna zarejestrowana w Niemczech, ale jest własnością włoskich kolei Treitalia, największego operatora kolejowego na Półwyspie Apenińskim.