Kolej na świecie Przewozy pasażerskie

Białoruś i Rosja wznawiają połączenia międzynarodowe. Tylko dla swoich obywateli

Białoruś i Rosja wznawiają połączenia międzynarodowe. Tylko dla swoich obywateli Fot. Wiki Commons

Między Rosją a Białorusią zostaną stopniowo przywracane połączenia międzynarodowe. Na pierwszy rzut pójdzie połączenie Mińsk – Moskwa. Pociągami będą mogli podróżować wyłącznie Rosjanie oraz Białorusini. Warunkiem podróży będzie test na COVID-19.

Rosyjski rząd podjął decyzję, że od 8 lutego rozpocznie się stopniowe wznawianie międzynarodowego ruchu pociągów pasażerskich między Rosją a Białorusią. W początkowej fazie zostanie uruchomiony pociąg Беларусь (Białoruś) relacji Mińsk – Moskwa. Pociąg ten z Mińska będzie odjeżdżać w dni parzyste, natomiast w drogę powrotną z Moskwy wyruszy w dni nieparzyste.

Podróż pociągu w relacji Mińsk – Moskwa – Mińsk ma być przewidziany wyłącznie dla obywateli Rosji oraz Białorusi. Przy próbie zakupu biletu na pociąg podróżnym pojawia się komunikat:

Uwaga! Pociąg jest dopuszczony dla obywateli Republiki Białorusi i Federacji Rosyjskiej. Podróżowanie obywateli państw trzecich w ruchu międzynarodowym jest zabronione!

Podróż pociągiem w jedną stronę trwa nieco ponad 10 godzin. Warunkiem podróży jest posiadanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, wykonanego nie wcześniej niż trzy dni przed podróżą.