Infrastruktura Kolej jest dla ludzi

Bezkolizyjne skrzyżowania za ponad 62 mln zł netto

Bezkolizyjne skrzyżowania za ponad 62 mln zł netto fot. PKP PLK

PKP PLK podpisały umowę na stworzenie bezkolizyjnych skrzyżowań. Pojawią się w Kobyłce, Jasienicy, Łochowie i Toporze.

19 maja PKP PLK S.A. podpisały umowę na powstanie pięciu bezkolizyjnych przejazdów. Będą konstruowane w latach 2017-2019. Mowa o trzech wiaduktach drogowych, tunelu drogowym i przejściu pod torami w Kobyłce, Jasienicy, Łochowie i Toporze. Koszt budowy tych obiektów to ponad 62 mln zł netto. Za 34,5 mln zł firma PW Banimex Sp. z o.o. zbuduje wiadukt i tunel drogowy w Kobyłce oraz przejście pod torami w Jasienicy. Kwota 27,8 mln zł zostanie przeznaczona na budowę wiaduktów drogowych w Łochowie i Toporze (wykonawca Budrex-Kobi Sp. z o.o.).

Obiekty mają usprawnić ruch niwelując korki oraz sprawić, by przejazdy na trasie Warszawa – Białystok były bezpieczniejsze. Na całej trasie powstanie 35 bezkolizyjnych przejść i przejazdów.

W Kobyłce zamiast wiaduktu drogowego niedaleko przystanku kolejowego Kobyłka Ossów powstanie przejazd kolejowy w ciągu ul. Poniatowskiego i Napoleona. Drugi obiekt tunel drogowy (przedłużenie ul. Orszagha do ul. Nadarzyńskiej DW 634) zastąpi przejazd w ciągu ul. Ręczajskiej i Jana Pawła II. W Łochowie nowy wiadukt drogowy połączy dwie części miasta (północną z południową) oraz zapewni dojazd do miejscowości Jasiorówka. Powstanie on nad linią kolejową Warszawa – Białystok (nr 6) w ciągu drogi krajowej nr 50, w pobliżu skrzyżowania DK nr 50 z ul. Przemysłową. W Toporze PLK wybudują wiadukt drogowy w ciągu drogi krajowej nr 50, nad linią kolejową nr 6 – prowadząca z Zielonki w kierunku Białegostoku. W Jasienicy powstanie bezpieczne przejście pod torami dla pieszych i rowerzystów pod linią kolejową nr 13, równolegle do linii nr 6.

Skrzyżowania powstaną w ramach  projektu “Prace na linii E75 na odcinku Sadowne – Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów – Sadowne”. Całość prac  projektowych to koszt ponad 1 mld zł. Natomiast prawie 787 mln zł z tej kwoty to dofinansowanie z CEF.