Kolej na świecie Tabor

Alstom kupi Bombardiera dużo taniej niż zakładano. Podpisano umowę sprzedaży

Alstom kupi Bombardiera dużo taniej niż zakładano. Podpisano umowę sprzedaży Fot. Alstom

Alstom poinformował o podpisaniu umowy kupna-sprzedaży z Bombardierem i CDPQ w celu nabycie spółki Bombardier Transportation. To kluczowy kamień milowy w miliardowym projekcie.

W dniu wczorajszym Alstom podpisał umowę kupna sprzedaży z Bombardier Inc i Caisse de dépôt et placement du Québec (CDPQ) w celu nabycia spółki Bombardier Transportation. Alstom spodziewa się, że kwota jaką wydadzą powinna wynieść do 5,3 mld euro, natomiast według ustaleń z lutego br. kwota ta miała wynieść 5,8-6,2 mld euro. Warunki umowy mają zostać dostosowane do aktualnej sytuacji. Jak podaje francuski koncern, propozycja ta została uzgodnione z Bombardierem i CDPQ.

Przejęcie Bombardiera oznacza transformacyjną zmianę Alstomu. Umożliwi to Grupie przyspieszenie realizacji jej strategicznego planu działania i umocnienie pozycji lidera w kontekście dynamicznego rynku, w czasach, gdy zrównoważony transport znajduje się w centrum globalnej agendy. Bombardier Transportation zapewni Alstomowi uzupełniającą się obecność geograficzną, aby poszerzyć zasięg handlowy Alstom na kluczowych, rozwijających się rynkach, silną komplementarność produktów w taborze, strategiczną skalę usług i sygnalizacji, możliwości przemysłowe w kluczowych krajach, wiodącą ofertę portfelową i dodatkowe możliwości w zakresie badań i rozwoju, w które można inwestować. zielone i inteligentne innowacje. Alstom powita również nowe talenty i wiedzę wraz z przybyciem pracowników Bombardiera – powiedział Henri Poupart-Lafarge, Prezes i Dyrektor generalny Alstom.

Zamknięcie transakcji spodziewane jest na I kwartał 2021 roku.

Zobacz również: Wodorowy pociąg Alstomu we flocie Intercity? Wywiad z Prezesem i Dyrektorem Zarządzającym Alstom w Polsce, Arturem Fryczkowskim