Ekonomia i rynek Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie

150 mln przewiezionych pasażerów – UTK informuje o nowym rekordzie

150 mln przewiezionych pasażerów – UTK informuje o nowym rekordzie fot. UTK

Urząd Transportu Kolejowego podaje, że osiągnięto najlepszy wynik przewozowy od dekady. W I półroczu br. przewieziono 150 mln osób!

Każdego miesiąca I półrocza 2017 roku (z wyjątkiem lutego) pociągami podróżowało 25 mln ludzi, czyli 5% więcej niż rok wcześniej. To nowy rekord dla polskich przewoźników – 150 mln osób w Polsce przez pierwsze pół roku skorzystało z oferty kolejowej.

–  Bardzo się cieszę, że Polacy coraz częściej wybierają kolej. Po latach tendencji spadkowej obserwujemy wzrost zaufania pasażerów do przewoźników kolejowych, których oferta staje się coraz lepsza. Jestem przekonany, że dzieje się tak też dlatego, że poprawiamy stan infrastruktury, co pozwala  skrócić czas i podnieść komfort podróży. Chcemy łączyć Polskę zarówno na kolejowych, jak i drogowych szlakach – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

145 mln pasażerów przewieziono w I półroczu 2008 roku – wynik został pobity właśnie teraz. Średnia odległość przejazdu wzrosła w tym roku z 66 do 70 km.

Jak czytamy na stronie UTK dane z pierwszego półrocza 2017 r. w porównaniu z danymi z roku poprzedniego wskazują wzrost liczby pasażerów o 5,1%, a pracy przewozowej o 9,1 %. Większość przewoźników odnotowała przyrost liczby pasażerów: Koleje Małopolskie o 42%, Koleje Dolnośląskie o 27%, PKP Intercity o 15%, Koleje Mazowieckie o 6%, a Przewozy Regionalne o 4%. Największym wzrostem może pochwalić się jednak Łódzka Kolej Aglomeracyjna – ponad 50%.

Szczegółowe informacje na stronie UTK.