Francuskie koleje państwowe zanotowały w 2024 roku zysk w wysokości 1,6 mld euro. Jest to wynik lepszy niż w 2023 roku.
Grupa SNCF (Société nationale des chemins de fer français) opublikowała swoje wyniki finansowe za ubiegły rok. Ze sprawozdania wynika, że SNCF zarobiła na czysto 1,6 mld euro. Tym sam ubiegłoroczny zysk był wyższy o 300 mln euro w porównaniu do 2023 roku.
Zysk SNCF za rok 2024 był możliwy głownie dlatego, że koleje francuskie miały rosnące obroty. W 2024 roku przychody sięgnęły kwoty 43,4 mld euro, czyli były wyższe o 4,8% w ujęciu rok do roku. Zarząd Grupy SNCF przekonuje, że „wyniki te potwierdzają dobrą ścieżkę rozwoju, którą podążamy od 2021 roku”.
Zarząd SNCF jest zadowolony z efektów działalności najważniejszych segmentów grupy. Rośnie frekwencja w pociągach obsługiwanych przez SNCF Voyageurs, zarówno w transporcie regionalnym, jak i w pociągach dużych prędkości. Taka sytuacja jest widoczna również w połączeniach międzynarodowych.
Nowe kontrakty zdobyła spółka KEOLIS – jest to największy operator zbiorowego transportu publicznego we Francji. W sprawozdaniu czytamy również, że w segmencie towarowym „GEODIS i Rail Logistics Europe prezentują zadowalające wyniki i poprawiają swoje marże. Dzieje się tak, choć sektor logistyczny w Europie przeżywa gwałtowne spowolnienie.
Jednocześnie w 2024 roku rekordowe były inwestycje kolejowe. SNCF Réseau, spółka, która zarządza francuską siecią kolejową, zrealizowała zadania w zakresie budowy i modernizacji linii kolejowych w wysokości ponad 10 mld euro.
Ponadto w 2024 roku Grupa kontynuowała realizację strategię CSR. Działania te koncentrowały się wokół dwóch głównych osi. Pierwsza to pozytywny wpływ na społeczeństwo i regiony(rozumiemy pod tym zatrudnienie, zakupy towarów i usług , dostępność pociągów). Drugi filar obejmuje dążenie do zmniejszania wpływu na środowisko (dekarbonizacja, gospodarka o obiegu zamkniętym, bioróżnorodność). Szefowie Grupy SNCF twierdzą, że koncern dysponuje „solidną strukturą finansową pozwalającą jej stawić czoła przyszłym wyzwaniom”.