Strona główna » Wiadomości » Zielone światło dla zmian w PKP S.A. Od środy karuzela stanowisk?

Zielone światło dla zmian w PKP S.A. Od środy karuzela stanowisk?

Redakcja
Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia

Jutro w Dzienniku Ustaw zostanie opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu spółek podległych bezpośredniemu nadzorowi Rządu. Na jego mocy przeniesiony zostanie nadzór nad PKP S.A. z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Infrastruktury. Najprawdopodobniej w środę rozpocznie się wymiana kadrowa w spółkach kolejowych.

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów przeniesiono nadzór właścicielski nad spółką PKP S.A. z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministra właściwego ds. Transportu, czyli do Ministerstwa Infrastruktury. Celem zmian było przekazanie ministrowi właściwemu do spraw transportu uprawnień związanych z wykonywaniem w imieniu Skarbu Państwa praw z akcji i udziałów w PKP S.A. z siedzibą w Warszawie. Nadzór nad spółkami sektora kolejowego przez jednego ministra, właściwego do spraw transportu ma ułatwić realizację polityki transportowej.

Po opublikowaniu rozporządzenia w dzienniku ustaw można się spodziewać szybkich zmian w Radzie Nadzorczej PKP S.A. a następnie w zarządzie PKP S.A. i pozostałych spółek z Grupy PKP: PKP Intercity i PKP Cargo.

Przypominamy, że głównymi kandydatami na stanowisko prezesa PKP S.A. są: Alan Beroud, obecny prezes SKM w Warszawie, Wojciech Balczun, były prezes PKP Cargo oraz Remigiusz Paszkiewicz, który w latach 2012-2015 pełnił funkcję Prezesa Zarządu PKP PLK S.A.

PKP S.A. trafiły do Ministerstwa Aktywów Państwowych pod koniec 2019 r. wraz z powołaniem resortu.

 

 

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x