NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Zaplecze Kolei Wielkopolskich w Wągrowcu może być gotowe już jesienią [ZDJĘCIA]

Zaplecze Kolei Wielkopolskich w Wągrowcu może być gotowe już jesienią [ZDJĘCIA]

Redakcja
Fot. Alstal

W Wągrowcu trwa budowa nowoczesnego zaplecza technicznego oraz hali postojowej dla taboru Kolei Wielkopolskich Jak informuje generalny wykonawca inwestycji – firma Alstal Grupa Budowlana – prace osiągnęły już ponad 69% zaawansowania rzeczowego.

Inwestycja zakłada realizację dwóch zadań. Pierwsze z nich dotyczy wykonania robót budowlanych zaplecza technicznego do obsługi pojazdów szynowych. W jego skład wchodzi przede wszystkim budowa dwóch w pełni wyposażonych hal. Drugie z zadań jest realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Obejmuje ono wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowej, a następnie budowę rozjazdów i torów dojazdowych do zaplecza technicznego wraz z przebudową przejazdu kolejowego.

Na koniec lutego osiągnęliśmy poziom 69% zaawansowania rzeczowego realizacji przy zaawansowaniu czasowym wynoszącym 56%. – informuje Adam Malczewski, kierownik projektu z firmy Alstal Grupa Budowlana – Dodatkowo zakończyliśmy wszystkie roboty budowlane stanu surowego oraz sieci zewnętrzne. Położone zostały już także wszystkie tory zewnętrze w graniach działki.

Hala główna o powierzchni zabudowy równej 2 783 m2 będzie miejscem przeznaczonym do przeglądów, napraw, mycia zewnętrznego oraz sprzątania wnętrz pojazdów.

Zamontowaliśmy tam już torowiska na słupkach, dzięki czemu będzie można sprawnie przeprowadzać przegląd podwozia pojazdów. Aktualnie wewnątrz hali trwają prace wykończeniowe w postaci malowania, czy układania płytek. – dodaje Adam Malczewski – W hali myjni szyny zostały umieszczone w specjalnych korytarzach betonowych, które zalane zostały zalewą poliuretanową.

W hali postojowej o powierzchni zabudowy 1 971,61 m2 zamontowane zostały cztery tory, które pomieszczą po dwa dwuczłonowe spalinowe zespoły trakcyjne o długości do 45 m. Dodatkowo aktualnie przeprowadzane są prace związane z zagospodarowaniem terenów zielonych. Na ukończeniu są już instalacje wewnętrzne sanitarne (wod.-kan., ogrzewanie, wentylacja).

Obecnie jesteśmy na etapie dostaw i montażu wyposażenia technologicznego, w którego skład wchodzą m.in. pomosty robocze, dystrybucja piasku, wodowanie, suwnica, czy odciągi spalin. – dodaje Adam Malczewski – Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace budowlano-montażowe powinniśmy zakończyć w maju.

W ramach inwestycji na terenie obiektu powstała już stacja paliw z dwoma dystrybutorami do tankowania pojazdów szynowych. Projekt zakłada również budowę pomieszczeń socjalnych dla pracowników, strefę wypoczynku, a także miejsca noclegowe i salę szkoleniową na ok. 50 osób.

Planowo inwestycja miała zakończyć się na początku przyszłego roku, jednak jeżeli nic się nie zmieni, to zakończona zostanie znacznie wcześniej – jesienią bieżącego roku. Łączny koszt inwestycji to ok. 60 milionów złotych.

Inwestycja realizowana jest przez firmę Alstal Grupa Budowlana, która od ponad 40 lat specjalizuje się w projektowaniu oraz generalnym wykonawstwie inwestycji budowlanych. Profil działalności obejmuje realizacje projektów w zakresie budownictwa sportowo-rekreacyjnego, przemysłowego, mieszkaniowego, szpitali i centrów medycznych oraz renowacji obiektów zabytkowych. Nadrzędną wartością ALSTAL jest zapewnienie bezpieczeństwa i partnerskich relacji inwestorom, podwykonawcom, dostawcom oraz pracownikom tworzących siłę organizacji.

Fot. Alstal

Fot. Alstal

Fot. Alstal

Fot. Alstal

Fot. Alstal

Fot. Alstal

Fot. Alstal

Fot. Alstal

Fot. Alstal

Fot. Alstal

Fot. Alstal

Fot. Alstal

Fot. Alstal

Fot. Alstal

Fot. Alstal

Fot. Alstal

Fot. Alstal

Fot. Alstal

Fot. Alstal

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności