Gala to miejsce dla wszystkich, miłośników kolei i dawnej techniki, ale też gości spotykających się z techniką kolejową po raz pierwszy. Podczas wydarzenia zobaczymy wystawę czynnych, zabytkowych parowozów, maszyn i pojazdów użytkowych.
W 2011 roku Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zorganizowało pierwszy Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Lokomotyw Gala Parowozów. W ciągu kilku lat wydarzenie to stało się jednym z najważniejszych spotkań miłośników dawnej techniki kolejowej nie tylko w Polsce, ale także na pograniczu polsko – czesko – niemieckim.
W ciągu wszystkich edycji na wydarzenie przyjeżdżały parowozy z Niemiec, Czech i Polski. Każdego roku muzealną bocznicę Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w dniach Gali odwiedzają tysiące turystów z Polski i zagranicy.
W 2017 roku zdecydowaliśmy się zmienić formułę zlotu i do udziału zaprosiliśmy, oprócz parowozów, pojazdy rolnicze i użytkowe. Tak powstała Gala Pary, jedyna w Polsce wystawa czynnych, zabytkowych parowozów, maszyn i pojazdów użytkowych.
Gala Pary odbywa się jednocześnie w 3 oddziałach Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska:
- Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śl.,
- Muzeum Techniki Rolniczej na Śląsku w Piotrowicach Świdnickich,
- Młynie Hilberta w Dzierżoniowie.
We wszystkich lokalizacjach organizowane są całodzienne prezentacje czynnych, zabytkowych pojazdów i urządzeń z uwzględnieniem specyfiki i charakteru danego miejsca.
W Muzeum Kolejnictwa na Śląsku przez cały dzień organizowane są prezentacje jednostek zabytkowego taboru kolejowego. Największą atrakcją Gali jest możliwość zobaczenia zabytkowych lokomotyw parowych w ruchu, w trakcie przejazdów i wykonywania pracy pociągowej – np. manewrów na bocznicy.
Tradycją Gali Parowozów jest prezentacja odrestaurowanych i przywróconych do ruchu pojazdów kolejowych. W tym roku publiczności zaprezentowany zostanie jeden z pierwszych polskich autobusów szynowych SA102-002 po zakończonej w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku konserwacji.
Gala to miejsce dla wszystkich, miłośników kolei i dawnej techniki, ale też gości spotykających się z techniką kolejową po raz pierwszy.
Najmłodsi goście i miłośnicy kolei będą mogli wziąć udział w wielkim malowaniu lokomotywy Zgniotek. Jedna z lokomotyw z kolekcji Muzeum przejdzie metamorfozę i stanie się jednym z bohaterów animowanej bajki.
Wszyscy odwiedzający mogą wziąć udział w konkursach na najbardziej autentyczne kolejowe przebrania w 2 kategoriach: „W podróży” i „Na służbie”.
Na terenie Muzeum zorganizowana zostanie strefa bistro, w której zażyć będzie można relaksu i spróbować regionalnych specjałów.
Jakie parowozy na Gali Pary 2019?
- 431.032 „Ventilovka” (Rep. Czeska)
Rok budowy: 1928 - 213.901 „Marcelka” (Rep. Czeska)
Rok budowy: 1954 - Ol49-59 (Polska)
Rok budowy: 1953 - TKt48-18 (Polska – Gospodarz)
Rok budowy: 1951
Podczas wydarzenia istnieje możliwość przejażdżki TKt48-18 w trzech zabytkowych wagonach BiCi. Bilety dostępne tutaj.