Strona główna » Wiadomości » X Kongres Rozwoju Transportu (5-6 VI) zajmie się min. polityka transportową i finansowaniem z UE

X Kongres Rozwoju Transportu (5-6 VI) zajmie się min. polityka transportową i finansowaniem z UE

Redakcja

Już niedługo odbędzie się X Kongres Rozwoju Transportu, który zaplanowany jest na 5-6 czerwca w Poznaniu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji to: „Wyzwania rozwojowe kolei w najbliższej dekadzie – czy KDP jest odpowiedzią?”.

Kongres Rozwoju Transportu to marka, która powstała w 2014 roku jako odpowiedź na branżowe zapotrzebowanie na debatę o przyszłości sektora transportowego, a szczególnie branży kolejowej. Jest to jedno z największych niezależnych wydarzeń związanych z sektorem transportowym, gromadzące przedstawicieli władzy centralnej, samorządowej, największe firmy branżowe oraz liczne grono ekspertów i obserwatorów rynku.

X Kongres Rozwoju Transportu

Tegoroczna, jubileuszowa edycja, odbędzie się pod hasłem „Wyzwania rozwojowe kolei w najbliższej dekadzie – czy KDP jest odpowiedzią?”. Tematem będą ekonomiczne i społeczne korzyści wynikające z wprowadzenia kolei dużych prędkości oraz możliwości finansowania inwestycji z Funduszy Europejskich.

Podczas wydarzenia zostaną omówione wyzwania stojące przed branżą kolejową w nadchodzącej dekadzie, z analizą, czy KDP może być odpowiedzią na te wyzwania. Zostanie również zbadany potencjał rozwoju przewozów aglomeracyjnych i międzymiastowych.

Dyskusje będą dotyczyć stanu infrastruktury kolejowej, w tym modernizacji i budowy nowych linii, zarządzania siecią oraz adaptacji pojazdów do nowych standardów. Analizowane będą także najnowsze technologie taboru kolejowego i ich efektywność ekonomiczna.

Panel 1: „Polityka transportowa, a finansowanie z Funduszy Europejskich”

Panel poświęcony polityce transportowej i jej finansowaniu z Funduszy Europejskich skupi się na omówieniu głównych celów oraz mechanizmów finansowania projektów transportowych w ramach Unii Europejskiej. Uczestnicy będą dyskutować o priorytetach finansowania, procesie ubiegania się o środki oraz finansowaniu inwestycji kolejowych. Ważnym tematem będzie również tworzenie odpowiednich ram prawnych oraz współpraca międzynarodowa w celu promowania transportu kolejowego.

Podczas panelu zostanie omówione znaczenie zrównoważonego transportu, wykorzystania nowych technologii oraz współpracy międzynarodowej. Paneliści wyjaśnią kompleksową strukturę polityki transportowej UE oraz przedstawią sposoby efektywnego wykorzystania funduszy europejskich w tej dziedzinie. Dyskusje będą skupione na tym, jak najlepiej wykorzystać dostępne środki do poprawy infrastruktury kolejowej w Polsce, co jest kluczowe dla rozwoju krajowego systemu transportowego.

W omawianym panelu wezmą udział:

– dr Czesław Warsewicz – Przewodniczący Rady Klastra „Luxtorpeda 2.0” (moderator)
– Piotr Malepszak – Wiceminister Infrastruktury
– Kamil Wilde – Wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego
– Joanna Lech – Dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych
– Adam Pawlik – Prezes Zarządu Polregio S.A.
– dr Marcin Rodek – Prezes Zarządu H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o.
– Robert Pilarczyk – Dyrektor Departamentu Transportu, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Znaczenie zagadnień panelu dla polskich kolei

W kontekście polskiej kolei, omówienie polityki transportowej oraz finansowania z Funduszy Europejskich jest niezwykle istotne. Polska, będąca dużym krajem o strategicznym położeniu w Europie, potrzebuje nowoczesnej i efektywnej sieci transportowej. Inwestycje w kolej mogą przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki, poprawy mobilności obywateli oraz redukcji emisji CO2 poprzez promowanie zrównoważonego transportu.

Polska kolej stoi przed wieloma wyzwaniami, takimi jak modernizacja istniejących linii, budowa nowych tras oraz zarządzanie siecią kolejową. Adaptacja istniejących pojazdów do nowych standardów oraz budowa nowych, nowoczesnych pojazdów to kluczowe aspekty, które będą poruszone podczas panelu.

Dzięki funduszom europejskim możliwe jest realizowanie ambitnych projektów, które przyczynią się do poprawy jakości usług transportowych i zwiększenia atrakcyjności kolei jako środka transportu.

 

Podobne artykuły