Działania Przewozy pasażerskie Transport miejski Wiadomości

Wydzielona strefa bezpieczeństwa w pociągach SKM Warszawa

Wydzielona strefa bezpieczeństwa w pociągach SKM Warszawa Fot. FB / SKM Warszawa

Od niedzieli, 15 marca br. w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej w warszawie pojawiły się wydzielone strefy, z zakazem wstępu dla podróżnych. Dodatkowe zabezpieczenia przeciw Koronawirusowi.

Od 15 marca, podobnie jak w pojazdach m.in. komunikacji miejskiej Warszawskie Transportu Publicznego oraz MPK w Krakowie, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników SKM Warszawa, Spółka wprowadza dodatkowe zabezpieczenia prewencyjne, spowodowane epidemią Koronawirusa.

W każdym składzie Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie zostanie wyznaczona strefa bezpieczeństwa, czyli pierwsze i ostatnie drzwi EZTów bedą całkowicie wyłączone z użytkowania dla podróżnych. Przestrzeń pomiędzy tymi drzwiami i kabiną maszynisty zostanie wygrodzona taśmą.

Funkcjonowanie systemu otwierania drzwi w pociągach SKM

Obsługa każdego z pociągów SKM posiada pełne informacje o wytycznych w zakresie automatycznego otwierania drzwi w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego. Funkcjonowanie systemu otwierania i zamykania drzwi w pociągach SKM jest jednak nieco odmienne niż np. w innych pojazdach komunikacji miejskiej. Poniżej prezentujemy schemat jego działania:

  1. Po zatrzymaniu pociągu SKM na danej stacji czy przystanku maszynista uruchamia system centralnego otwierania wszystkich drzwi znajdujących się od strony peronu. W ciągu 3-5 sekund od zatrzymania wszystkie drzwi w pociągu otwierają się.
  2. Po zakończeniu wymiany Pasażerów (wsiadanie i wysiadanie), po kilkunastu sekundach wszystkie drzwi samoczynnie się zamykają. Jeżeli żaden z Pasażerów nie wsiada, ani nie wysiada, drzwi także po kilkunastu sekundach samoczynnie się zamkną.
  3. Zanim kierownik pociągu da sygnał do odjazdu pociągu z danej stacji czy przystanku, ponowne otwarcie drzwi możliwe jest poprzez skorzystanie z przycisku otwierającego, znajdującego się na każdych drzwiach.

Zobacz również: Strefy wydzielone w pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie. MPK kontra Koronawirus