NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Wszystkie ATR220Tr z Pesa dostarczone statkiem na Sardynię. Pierwsze z nich rozpoczęły regularne kursy [ZDJĘCIA]

Wszystkie ATR220Tr z Pesa dostarczone statkiem na Sardynię. Pierwsze z nich rozpoczęły regularne kursy [ZDJĘCIA]

Adrian Izydorek
Fot. Pesa Bydgoszcz

Pesa zakończyła dostawy 10 sztuk ATR220TR na Sardynię. To pierwsza w historii spółki sytuacja, gdy wyprodukowane w Bydgoszczy pojazdy szynowe musiały być transportowane drogą morską.

Nowe pojazdy z bydgoskiej fabryki najpierw liniami kolejowymi docierały do włoskiego portu Villa San Giovanni, a stamtąd specjalnym promem płynęły na położoną na Morzu Śródziemnym wyspę. Po odbiorach końcowych rozpoczęły już regularne kursy z pasażerami na Sardynii.

Włoski narodowy przewoźnik Trenitalia podpisał z Pesa Bydgoszcz umowę na dostawę 44 spalinowych pojazdów typu ATR 220Tr w 2013 roku, a w zeszłym roku skorzystał z opcji i zamówił dodatkowe 14 sztuk tych pojazdów. 10 z nich to pojazdy dostarczone właśnie na Sardynię. Produkcja ostatnich czterech trwa i trafią do Włoch w pierwszym kwartale 2021.

W sumie we Włoszech eksploatowanych jest już 95 pojazdów Pesa, a ostatecznie będzie ich 99. Jeżdżą nimi pasażerowie między innymi w rejonach Florencji, Pizzy, Padwy, Bergamo czy Bolonii, a teraz także Sardynii.

Pesa uzyskała do tej pory 23 homologacje zagraniczne. Pojazdy Pesa wykorzystują przewoźnicy kolejowi w Niemczech, Włoszech, Czechach, na Litwie, Białorusi i Ukrainie, a tramwajami podróżują mieszkańcy Moskwy, Kijowa, Sofii, rumuńskiego Cluj, węgierskiego Szeged i Kaliningradu. W tej chwili spółka, poza umową z Trenitalia, produkuje elektryczne zespoły trakcyjne dla czeskiego RegioJet i tramwaje dla Jassy w Rumunii.

Fot. Pesa Bydgoszcz

Fot. Pesa Bydgoszcz

Fot. Pesa Bydgoszcz

Fot. Pesa Bydgoszcz

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności