NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Woj. kujawsko-pomorskie zrobiło miejsce nawet dla 10 przewoźników kolejowych

Woj. kujawsko-pomorskie zrobiło miejsce nawet dla 10 przewoźników kolejowych

Adrian Izydorek
fot. Arriva RP

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego opublikował informację o zmianie liczby pakietów zawierających poszczególne linie kolejowe z 3 do 10. Oznacza to, że przewoźnicy będą mogli startować w przetargu na realizację wyznaczonych przez nich pakietów postępowania.

Wczoraj, 13 kwietnia 2021 roku, Samorząd Województwa opublikował informację o zmianie w postępowaniu przetargowym na realizację przewozów kolejowych na okres najbliższych 10 lat. Zmiana jest o tyle ważna, że z trzech pakietów, które wyznaczały poszczególne linie kolejowe, na których dany podmiot miał realizować połączenia – rozszerzono je do 10. Robiąc tym samym miejsce dla kolejnych zainteresowanych przewoźników kolejowych.

Dotychczas pewnego udziału w przetargu mogliśmy spodziewać się POLREGIO, Arrivy i ewentualnie spółki „Kujawsko-Pomorskie Samorządowe Przewozy Pasażerskie” – czyli nowego przewoźnika kolejowego, który ma powstać z inicjatywy Samorządu woj. kujawsko-pomorskiego. Jak zaznacza Marszałek Całbecki, nowa spółka ma być alternatywą, gdyby okazało się, że w przetargu na świadczenie usług kolejowych nie wpłynęły korzystne dla województwa oferty. Przypomnijmy, że pod koniec marca 2021 roku, Radni Sejmiku Województwa w głosowaniu zaakceptowali pomysł powstania nowego przewoźnika – więcej informacji.

Co oznacza w rzeczywistości podział przetargu z 3 części na 10? Do każdego zadania może zgłosić się inny podmiot zgodnie z postanowieniami IV Pakietu Kolejowego. Poszczególni przewoźnicy w dalszym ciągu mogą rywalizować o „zdobycie” wszystkich pakietów. Aczkolwiek taki scenariusz jest mało realny. Teraz w konkursie może wystartować każdy licencjonowany przez UTK przewoźnik kolejowy.

Samorząd chcę ogłosić przetarg na obsługę przewozów kolejowych dla woj. kujawsko-pomorskiego jeszcze w kwietniu br. Rozstrzygnięcia spodziewamy się natomiast w lipcu. W przypadku, gdyby okazało się, że Samorząd oferty uzna za niekorzystne, przetarg zostanie ponowiony z udziałem alternatywy województwa – czyli nowego samorządowego przewoźnika kolejowego „Kujawsko-Pomorskie Samorządowe Przewozy Pasażerskie”.

Połączenia kolejowe, które zostały przypisane do poszczególnych pakietów:

 

 

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności