NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Woj. kujawsko-pomorskie zaprosiło wszystkich przewoźników w Polsce do konsultacji

Woj. kujawsko-pomorskie zaprosiło wszystkich przewoźników w Polsce do konsultacji

Adrian Izydorek
Mat. TT / Koleje Kujawsko-Pomorskie

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaprosił 30. przewoźników pasażerskich, którzy mają licencję na pasażerskie przewozy kolejowe w Polsce. Są to wszystkie podmioty z aktywną licencją na przewozy osób wydaną przez UTK.

W ramach przygotowań do przetargu na przewozy kolejowe w woj. kujawsko-pomorskim na okres najbliższych 9. lat, Samorząd ogłosił konsultacje rynkowe. Do konsultacji zaproszono wszystkie przedsiębiorstwa, które mają aktywną licencję na realizację przewozów pasażerskich na terenie naszego kraju.

Postępowanie przetargowe jest w tym przypadku przedsięwzięciem niezwykle złożonym – chodzi o 9-letnie kontrakty o łącznie blisko miliardowej wartości. Dlatego zdecydowaliśmy się na konsultacje, które powinny przynieść weryfikację wypracowanych przez nas założeń poprzez skonfrontowanie ich z realnymi możliwościami rynku – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Podczas poświęconej postępowaniu przetargowemu dzisiejszej (18 maja) konferencji prasowej gospodarzowi województwa towarzyszyli odpowiadająca za transport członek zarządu województwa, Aneta Jędrzejewska i Tomasz Moraczewski, dyrektor marszałkowskiego Departamentu Transportu, autor koncepcji przygotowywanej rewolucji w transporcie publicznym w Kujawsko-Pomorskiem, w tym podziału przetargu kolejowego na 10 szczegółowych pakietów, który, zdaniem ekspertów, powinien wymusić oczekiwane przez mieszkańców pozytywne zmiany w siatce połączeń. 10 pakietów oznacza, że Samorząd zrobił miejsce dla nawet 10. przewoźników kolejowych w regionie.

Online z uczestnikami spotkania połączyli się eksperci, którzy będą nas wspomagać podczas procesu konsultacyjnego, łącznie ze sformułowaniem wniosków i rekomendacji pokonsultacyjnych. Są to ekonomista transportu z Uniwersytetu Gdańskiego prof. Marcin Wołek, współpracujący z firmami kolejowymi i samorządami w całym kraju analityk transportu Stanisław Biega i specjalizujący się w prawie pomocy publicznej radca prawny Kamil Ciupak, autor publikacji naukowych z tej dziedziny – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W najbliższym czasie samorząd województwa rozpocznie postępowanie, w trybie in-haus lub  przetargowym, wyłaniające operatorów połączeń autobusowych do kolejowych węzłów przesiadkowych, dowożących pasażerów z miejscowości położonych z dala od linii kolejowych. To dość innowacyjna formuła w dziedzinie organizacji transportu publicznego w Polsce.

Zintegrowany bilet powinien zostać wprowadzony najpóźniej za półtora roku. Prosty w obsłudze, ma zachęcać do korzystania w transportu publicznego i pozostawiania samochodów w domach – pisze Urząd Marszałkowski.

Mat. TT / Koleje Kujawsko-Pomorskie

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności