NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Węgierski dziennik: „Za dwa lata studium wykonalności szybkiej kolei Budapeszt-Bratysława-Brno-Warszawa”

Węgierski dziennik: „Za dwa lata studium wykonalności szybkiej kolei Budapeszt-Bratysława-Brno-Warszawa”

Fot. NaKolei.pl

Rozpoczęło się już planowanie szybkiej kolei Grupy Wyszehradzkiej, która połączy Budapeszt z Warszawą i będzie biegła przez Bratysławę oraz Brno – poinformował we wtorek węgierski dziennik „Magyar Nemzet”.

Dziennik „Magyar Nemzet” pisze, że „za dwa lata gotowe będzie studium wykonalności szybkiej kolei Budapeszt-Bratysława-Brno-Warszawa po rozstrzygnięciu przetargu przez państwowego inwestora”- informuje portal Inforail.pl.

Szybka kolej połączy miasta państw V4 trasą długości 700-900 km, a pociągi będą się na niej przemieszczać z prędkością co najmniej 250 km/h, ale studium uwzględni także parametry przy prędkości 300 i 350 km/h. Zwycięzcą przetargu na studium wykonalności zostało konsorcjom węgierskich firm o nawie NSV Varso, które przygotuje je za 1,1 mld ft (3,4 mln euro)- czytamy na portalu.

Szybka kolej zostanie poprowadzona nową trasą, a Dunaj i Odrę przekraczać będzie nowymi mostami pod Bratysławą oraz w Ostrawie.

Studium wykonalności obejmować będzie m.in. budowę tuneli oraz skrzyżowań z ruchliwymi trasami – informuje dziennik. Jak pisze „Magyar Nemzet”, docelowo szybka kolej ma przewozić co najmniej pół miliona pasażerów rocznie i będzie stanowić konkurencję dla transportu lotniczego. Ministrowie odpowiedzialni za transport w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech podpisali wspólną deklarację o budowie kolei dużych prędkości 1 października 2018 r.- czytamy.

pc/Info Rail

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności