Działania Infrastruktura Wiadomości

Warszawa: Lokomotywy sprawdziły kolejowy Most Gdański

Warszawa: Lokomotywy sprawdziły kolejowy Most Gdański fot. PKP PLK S.A.

Stojące i jeżdżące stutonowe lokomotywy sprawdziły nowy kolejowy Most Gdański w Warszawie. Statyczne i dynamiczne próby obciążeniowe poprzedzają oddanie obiektu do eksploatacji. We wrześniu nowa kolejowa przeprawa ułatwi komunikację w stolicy. Inwestycja realizowana jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za ponad 75 mln zł ze środków budżetowych.

We wtorek odbyły się pierwsze próby obciążeniowe nowej konstrukcji Mostu Gdańskiego. Na każde z ośmiu przęseł kolejno wjeżdżały trzy stutonowe lokomotywy. Po zakończeniu tzw. obciążeń statycznych, w środę w nocy były próby dynamiczne – przejazdy lokomotywy z prędkością od 10 do 90 km/h. Podczas przejazdów specjalna aparatura dokładnie mierzyła parametry i zachowanie konstrukcji. Badania mają potwierdzić, że Most Gdański jest przystosowany do bezpiecznego przejazdu ciężkich składów (nacisk na oś 22,5 t).

Zasadnicze prace na nowej, południowej konstrukcji mostu zakończą się we wrześniu. Roboty prowadzono kilkanaście metrów nad Wisłą. Wykorzystane były barki oraz specjalistyczny sprzęt do demontażu i montażu ciężkich stalowych konstrukcji. Wykonawca musiał radzić sobie przy bardzo niskim stanie Wisły i podczas fali powodziowej. Prace tak zorganizowano, że nie miały wpływu na kursowanie pociągów po czynnym moście północnym.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. dostosowuje obiekt do prędkości 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 100 km/h dla pociągów towarowych. Wraz z otwarciem mostu zwiększy się przepustowość linii. Z kolejowego Mostu Gdańskiego korzystają pociągi pasażerskie oraz pociągi towarowe. Przeprawa jest ważnym ogniwem linii obwodowej, która łączy stacje Warszawa Zachodnia, Warszawa Gdańska i Warszawa Praga.

Zadanie na Moście Gdańskim jest realizowane ze środków budżetowych PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Wartość umowy to 75 780 796,55 (netto) zł.

fot. PKP PLK S.A.