Strona główna » Wiadomości » UTK: Premiera reportażu o lokomotywie EP03

UTK: Premiera reportażu o lokomotywie EP03

Redakcja
Mat. UTK

Po publikacji monografii o lokomotywie EP03 przyszła pora na kolejną odsłonę projektu „Zabytki kolejnictwa – ocalić od zapomnienia”. Tym razem UTK prezentuje reportaż o tej wyjątkowej lokomotywie elektrycznej. W siedzibie Urzędu Transportu Kolejowego jest też tablica poświęcona historii elektrowozu.

To już piąty odcinek reportażu z cyklu „Zabytki kolejnictwa – ocalić od zapomnienia”. To nasz sposób na zachowanie dziedzictwa kulturowego polskich kolei oraz promocja tego środka transportu. Poprzednie edycje cieszyły się dużą popularnością. Nasi widzowie wciąż do nich wracają. Tym bardziej cieszę się, że możemy pokazać Państwu kolejny reportaż. Tym razem jest to historia lokomotywy EP03, która zaczyna się w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Nie jest więc to historia odległa. Ale bardzo ciekawa. Kolejna perełka związana z polskimi torami– do obejrzenia reportażu zachęca dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK

UTK zaprasza do Czechowic-Dziedzic na spotkanie z jedną z dwóch zachowanych lokomotyw elektrycznych EP03 o numerze EP03-01. W ewidencji PKP ta lokomotywa pojawiła się po raz pierwszy w 1951 roku. Seria lokomotyw EP03 została dostarczona przez szwedzki koncern ASEA z Västerås. Początkowo obsługiwały one węzeł warszawski, a od 1954 roku woziły pasażerów na trasie Warszawa – Łódź. Co działo się potem? – aby poznać całą historię, obejrzyj nasz reportaż.

Tablica na pamiątkę

W siedzibie UTK zamontowana została również tablica o historii EP03. Poza fotografiami i krótkim opisem historii lokomotywy, ciekawostką jest wkomponowana w całość oryginalna tabliczka z lokomotywy EP03.

Ocalić od zapomnienia – autorski cykl UTK

W cyklu reportaży Urzędu Transportu Kolejowego „Zabytki kolejnictwa – ocalić od zapomnienia” pokazano historię wyjątkowych zabytków, jak np. parowozów serii Ty2 przez pryzmat książki parowozu i księgi kotłowej, którą udało się zachować dzięki staraniom Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. W ramach cyklu w 2019 r. powstał także reportaż „Ganz. Kolejowy emeryt na chodzie”. Film opowiada o niezwykłych przeżyciach i doświadczeniach zawodowych oraz pasji Romana Szymańskiego związanego z lokomotywownią Wzgórze Hetmańskie w Szczecinie. W 2022 r. miał premierę reportaż „Kolej na wyprawę”, w którym pokazano historię i walory krajoznawcze niezwykle malowniczych górskich linii kolejowych, z Tarnowa do Leluchowa oraz z Wałbrzycha do Kłodzka. Ostatnią odsłoną cyklu był reportaż „Stacja Nojewo – kolejowe marzenie”. To film o niezwykłym zaangażowaniu Tomasza Węsierskiego w przywrócenie do życia jego ukochanego dworca kolejowego.

Projekt „Zabytki kolejnictwa – ocalić od zapomnienia” to nie tylko filmy. Opublikowano również dwie monografie. Pierwsza z nich poświęcona była parowozowi Ty2-323, a druga Lokomotywie EP03.

 

 

Podobne artykuły