Strona główna » Wiadomości » UTK: Podróżowanie osób o ograniczonej możliwości poruszania się

UTK: Podróżowanie osób o ograniczonej możliwości poruszania się

Redakcja
Fot. PKP PLK

Jeśli masz problem z poruszaniem się – bez względu na powód – możesz liczyć na bezpłatną pomoc w czasie podróży pociągiem. Ograniczona możliwość poruszania się na skutek niepełnosprawności fizycznej czy umysłowej bądź na skutek wieku nie musi być przeszkodą w korzystaniu z kolei.

Podróże koleją powinny być dostępne dla wszystkich. Jeśli chcesz wybrać się w podróż pociągiem, ale borykasz się z pewnymi trudnościami, możesz liczyć na pomoc.

Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się to między innymi osoby, które:

  • poruszają się na wózkach,
  • mają trudności z chodzeniem,
  • są niewidome lub niedowidzące,
  • są głuche lub niedosłyszące,
  • mają upośledzenie w zakresie komunikacji,
  • są niskiego wzrostu.

Do osób o ograniczonej możliwości poruszania się nie zalicza się osób pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

ŁATWIEJ I WYGODNIEJ

Osoby, które mają widoczną niepełnosprawność ruchową – w tym  poruszają się na wózku lub są niewidome – mogą  kupić bilet podczas kontroli. Nie zapłacą za to dodatkowej opłaty i nie muszą zgłaszać się wcześniej do obsługi pociągu.

Podróżni z rowerem nie są traktowani jako osoby o ograniczonej możliwości poruszania się. U niektórych przewoźników rowerzyści mogą natomiast kupić bilet podczas kontroli, bez konieczności wcześniejszego zgłoszenia się do obsługi pociągu – warto to sprawdzić przed rozpoczęciem podróży!

OBOWIĄZKI PRZEWOŹNIKÓW

Przewoźnicy kolejowi i zarządcy stacji muszą pomóc pasażerom o ograniczonej możliwości poruszania się. Dotyczy to pomocy przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu, a także przy przemieszczaniu się po terenie dworca.

Jeśli taka pomoc jest potrzebna, należy wcześniej skontaktować się z przewoźnikiem lub zarządcą stacji. Niezbędne informacje na ten temat znajdują się na stronie PKP SA poświęconej dworcom.

 

 

Podobne artykuły