NaKolei.pl WiadomościWydarzenia i targi UTK organizuje kolejną edycję akcji „Kolejowa Kropla Krwi”

UTK organizuje kolejną edycję akcji „Kolejowa Kropla Krwi”

Redakcja
Mat. UTK

Urząd Transportu Kolejowego organizuje akcję „Kolejowa Kropla Krwi” po raz siódmy. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do podzielenia się krwią  do udziału w akcji. W tym roku będą dwa punkty poboru w Katowicach – obydwa będą zlokalizowane przy dworcu kolejowym.

Od 6 lat Urząd Transportu Kolejowego wspiera ideę honorowego krwiodawstwa poprzez organizację akcji Kolejowa Kropla Krwi. Siódma edycja kolejarskiej akcji odbędzie się w piątek, 7 października i jest organizowana we współpracy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

W pobliżu dworca kolejowego Katowice zorganizowane będą dwa punkty poboru krwi.

Od 8.00 zapraszamy do krwiobusa na placu przy dworcu i Galerii Katowickiej, a od 10.00 również do biura Oddziału Terenowego UTK w Katowicach przy ul. Dworcowej 4 – informuje UTK.

Zapraszamy wszystkich chętnych do oddania krwi, a szczególnie przedstawicieli sektora kolejowego. Krew jest darem człowieka dla człowieka. Oddając ją ratujemy wiele ludzkich istnień, a dzielenie się nią jest symbolem życia, poświęcenia i bohaterstwa – zachęca do udziału dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

W celu ułatwienia organizacji akcji krwiodawstwa UTK prosi o wcześniejsze zapisanie się poprzez interaktywny formularz pod adresem utk.gov.pl/kkk2022.

W Kolejowej Kropli Krwi wzięło już udział blisko 250 osób, a zebrana krew pomogła uratować życie około 500 osobom.

UTK przypomina, że przygotowując się do oddania krwi warto pamiętać o obowiązujących zasadach. Krew może oddać każda dorosła i zdrowa osoba, u której nie wystąpiły żadne przyczyny dyskwalifikujące. Szczegóły znajdują się na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Krwiodawcą można zostać także po szczepieniu przeciwko COVID-19. W zależności od przyjętej szczepionki, okres ten będzie różny – od 48 godzin po szczepionkach mRNA do 2 tygodni w przypadku pozostałych szczepionek.

Krew to bezcenny lek, który nie ma zamiennika, bo dotąd nie wynaleziono jej substytutu. Krwiodawstwo jest więc niezastąpionym systemem leczenia, ale również szlachetną ideą dzielenia się z drugą osobą. To oddawanie cząstki siebie dla ratowania zdrowia i życia potrzebujących.

Mat. UTK

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności