Urząd Transportu Kolejowego organizuje akcję „Kolejowa Kropla Krwi” po raz siódmy. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do podzielenia się krwią do udziału w akcji. W tym roku będą dwa punkty poboru w Katowicach – obydwa będą zlokalizowane przy dworcu kolejowym.
Od 6 lat Urząd Transportu Kolejowego wspiera ideę honorowego krwiodawstwa poprzez organizację akcji Kolejowa Kropla Krwi. Siódma edycja kolejarskiej akcji odbędzie się w piątek, 7 października i jest organizowana we współpracy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.
W pobliżu dworca kolejowego Katowice zorganizowane będą dwa punkty poboru krwi.
Od 8.00 zapraszamy do krwiobusa na placu przy dworcu i Galerii Katowickiej, a od 10.00 również do biura Oddziału Terenowego UTK w Katowicach przy ul. Dworcowej 4 – informuje UTK.
Zapraszamy wszystkich chętnych do oddania krwi, a szczególnie przedstawicieli sektora kolejowego. Krew jest darem człowieka dla człowieka. Oddając ją ratujemy wiele ludzkich istnień, a dzielenie się nią jest symbolem życia, poświęcenia i bohaterstwa – zachęca do udziału dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
W celu ułatwienia organizacji akcji krwiodawstwa UTK prosi o wcześniejsze zapisanie się poprzez interaktywny formularz pod adresem utk.gov.pl/kkk2022.
W Kolejowej Kropli Krwi wzięło już udział blisko 250 osób, a zebrana krew pomogła uratować życie około 500 osobom.
UTK przypomina, że przygotowując się do oddania krwi warto pamiętać o obowiązujących zasadach. Krew może oddać każda dorosła i zdrowa osoba, u której nie wystąpiły żadne przyczyny dyskwalifikujące. Szczegóły znajdują się na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Krwiodawcą można zostać także po szczepieniu przeciwko COVID-19. W zależności od przyjętej szczepionki, okres ten będzie różny – od 48 godzin po szczepionkach mRNA do 2 tygodni w przypadku pozostałych szczepionek.
Krew to bezcenny lek, który nie ma zamiennika, bo dotąd nie wynaleziono jej substytutu. Krwiodawstwo jest więc niezastąpionym systemem leczenia, ale również szlachetną ideą dzielenia się z drugą osobą. To oddawanie cząstki siebie dla ratowania zdrowia i życia potrzebujących.