Ekonomia i rynek Konferencje i spotkania Przewozy towarowe Wywiady

Usprawnienie przewozów międzynarodowych-PKP CARGO i Koleje Litewskie podpisały umowę dot. współpracy

Usprawnienie przewozów międzynarodowych-PKP CARGO i Koleje Litewskie podpisały umowę dot. współpracy fot. PKP CARGO

PKP CARGO i Koleje Litewskie podpisały umowę o współpracy przy usprawnianiu przewozów międzynarodowych. Mowa o przewozach towarów przez polsko-litewską granicę.

Towarowe przewozy międzynarodowe umacniają się – PKP CARGO i Koleje Litewskie pospisały umowę w zakresie przewozów towarów przez polsko-litewską granicę. Odbyło się to podczas spotkania w Warszawie, w którym uczestniczyli Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A. oraz Zastępca Dyrektora Generalnego Kolei Litewskich S.A. – Dyrektor Dyrekcji Przewozów Towarowych Egidijus Lazauskas.

Działanie to ma usprawnić przewozy między krajami. Podpisano aneks do Porozumienia o współpracy w tej dziedzinie. Jak powiedział prezes Warsewicz: – Jestem przekonany, że wspólnie uda nam się pomyślnie wywiązać z planowanych zadań.

Na spotkaniu poruszono kwestię obsługi pociągów kontenerowych, które trafiają do Polski z Chin przez Litwę. W tej kwestii zastanawiano się nad dobrym wykorzystaniem litewskiej stacji Mockawa oraz terminalu intermodalnego w Kownie.

Ważną kwestią okazała się m.in. digitalizacja dokumentów przewozowych oraz zastosowania listu przewozowego CIM przy przewozach ładunków z przeznaczeniem na terytorium UE.

Czesław Warsewicz 10 maja udzielił wywiadu serwisowi dla inwestorów ParkietTV. Opowiedział o kondycji Spółki PKP CARGO, planach na przyszłość oraz działaniach rozwojowych transportu towarowego w Polsce. Materiał programu ,,Prosto z Parkietu” poniżej: