Ekonomia i rynek Prawo i przetargi Wiadomości

UOKiK ma zastrzeżenia

UOKiK ma zastrzeżenia Fot. PKP Emergetyka

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma zastrzeżenia do przejęcia kontroli nad spółką Elester-PKP przez PKPE Holding.

 

UOKiK obawia się bowiem, że ta transakcja może ograniczać konkurencję na rynku dostaw podzespołów do podstacji trakcyjnych. Ale urząd zastrzega, że te zastrzeżenia nie muszą oznaczać zablokowania fuzji.

PKPE Holding to własność CVC Capital Partners, a spółką zależną PKPE Holding jest PKP Energetyka, która z kolei jest współwłaścicielem Elester-PKP, a drugim udziałowcem tego podmiotu jest GE Power Controls. Elester – PKP produkuje m.in. systemy i podzespoły dla elektroenergetyki trakcyjnej i ta kwestia wzbudziła zainteresowanie UOKiK.

Postępowanie w sprawie tej transakcji przeszło do drugiej fazy, gdzie urząd badał rynek w którym działają zainteresowane podmioty. I pierwsza ocena jest niekorzystna dla PKPE Holding.

„Analiza UOKiK wykazała, że po zrealizowaniu planowanej transakcji może dojść do istotnego ograniczenia konkurencji na krajowym rynku dostaw poszczególnych podzespołów do podstacji trakcyjnych i urządzeń EZZ (elektronicznych zabezpieczeń ziemnozwarciowych) zasilających sieć kolejową oraz spowodować negatywne skutki w postaci wzrostu cen tych produktów” – napisano w komunikacie UOKiK.

To jednak nie oznacza, że zakup Elester – PKP zostanie zablokowany, bo sam urząd stwierdza, że jego zastrzeżenia „nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania”. Teraz bowiem holding ma dwa tygodnie na ustosunkowanie się do stanowiska UOKiK. Jeśli zainteresowana będzie potrzebowała więcej czasu, termin udzielenia odpowiedzi może zostać wydłużony o kolejne dwa tygodnie.