NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na budowę linii tramwajowej na Kasprzaka

Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na budowę linii tramwajowej na Kasprzaka

Redakcja
Fot. UM w Warszawie

Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na budowę nowej trasy tramwajowej w stolicy. Wkrótce rozpoczną się roboty budowlane, a pierwszy tramwaj ma pojechać ul. Kasprzaka za dwa lata.

Nowa trasa ma zapewnić szybki dojazd do dwóch stacji metra – Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ. Podróż ma trwać kilkanaście minut.

Na otwarcie tramwaju na Kasprzaka czekają mieszkańcy szybko rozbudowujących się osiedli na Odolanach i okolic ul. Jana Kazimierza. Ale skorzystają nie tylko mieszkańcy Woli. Tramwaj dowiezie pasażerów do przystanku kolejowego Warszawa Wola. Do metra krótszą trasą dotrą także tramwaje z Bemowa – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Prace będą prowadzone na odcinku o długości niemal 3,5 km. Między ul. Wolską a ul. Skierniewicką zostaną wybudowane nowe tory – około 2,3 km. Już istniejące w ul. Wolskiej i Kasprzaka, o długości ok. 1,2 km, zostaną zmodernizowane.

Pasażerowie skorzystają z sześciu nowych peronów na przystankach: przy Płockiej, przy przystanku kolejowym Warszawa Wola oraz przy ul. Ordona. Wszystkie przystanki będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, opiekunów z dziećmi w wózkach i seniorów. Do przystanku przy ul. Ordona, który będzie poniżej poziomu terenu będzie można dostać się windą i z pomocą pochylni. Będzie „zielona fala” a tory na ul. Kasprzaka, tak jak na Grochowskiej, zostaną obsadzone rozchodnikiem.

Jak zaznacza Urząd Miasta, prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku Natomiast budowa ma zakończyć się w 2023 roku.  Wykonawca będzie miał 20 miesięcy na realizację zadania (od daty podpisania umowy). Do tego czasu nie będą wliczane 3-miesięczne okresy zimowe, od połowy grudnia do połowy marca. Ale jeśli pogoda pozwoli, będzie mógł pracować także w tym okresie.

Inwestycją zajmie się konsorcjum dwóch firm Strabag Sp. z o.o. i Strabag Rail a.s. za kwotę 205,4 mln zł.

Skomentuj ten artykuł

 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności