Strona główna » Wiadomości » Terminal multimodalny w Rybniku nie powstanie

Terminal multimodalny w Rybniku nie powstanie

Redakcja
fot. PKP PLK

Kilka lat temu Rybnik miał ambitny plan budowy terminalu multimodalnego, który miał zrewolucjonizować lokalny transport i stworzyć nowe miejsca pracy. Pomysł, który wzbudzał duże nadzieje w 2018 roku. Niestety, projekt napotkał poważne przeszkody.

W 2018 roku Miasto Rybnik oraz PKP S.A. podpisały list intencyjny w sprawie budowy terminalu multimodalnego w pobliżu stacji Rybnik Towarowy. Plan zakładał stworzenie nowoczesnej infrastruktury magazynowo-logistycznej na terenie około 20 ha pomiędzy torami kolejowymi. Celem projektu była integracja transportu kolejowego i drogowego, co miało przyczynić się do poprawy efektywności logistycznej i jakości życia mieszkańców, eliminując uciążliwy ruch ciężarówek w centrum miasta.

„Jako Grupa PKP chcemy aktywniej angażować się w działania branży logistycznej. Stąd pomysł na wykorzystanie części gruntów należących do PKP S.A. na cele logistyczne. Jednym z nich jest właśnie teren w Rybniku. Taka inwestycja przyniesie korzyści nie tylko dla PKP S.A., ale również dla miasta. Powstanie terminala multimodalnego pozwoliłoby na utworzenie dodatkowych miejsc pracy oraz wpłynie na poprawę obsługi transportowej regionu z wykorzystaniem kolei” – czytamy w komunikacie.

Prezydent Piotr Kuczera podkreślał wtedy, że terminal miał nie tylko wspierać rozwój gospodarczy Rybnika, ale także wpłynąć pozytywnie na środowisko dzięki przeniesieniu części transportu z dróg na kolej. Projekt miał również przyczynić się do modernizacji miasta i stworzenia nowych miejsc pracy.

Interpelacja radnego

Jednak po kilku latach od podpisania umowy projekt nie posunął się naprzód. Radny Sebastian Śmieja niedawno złożył interpelację, przypominając o pierwotnych planach i pytając o aktualny status inwestycji.

Zwracam się zapytaniem odnośnie planowanej i zapowiadanej w 2018 roku budowy terminalu multimodalnego w sąsiedztwie stacji Rybnik Towarowy. Inwestycja ta miała być realizowana we współpracy z PKP. Czy budowa takiego terminalu jest w dalszym ciągu planowana, a jeśli tak, to na jakim etapie są obecnie prace dotyczące tego projektu?

W odpowiedzi prezydent Kuczera przyznał, że projekt znajdował się w fazie koncepcyjnej, która obejmowała opracowanie planów komunikacji oraz poszukiwanie źródeł finansowania.

Zebrane dane, w tym przede wszystkim kosztowne rozwiązanie dojazdu do terenu (konieczność budowy estakady nad torami kolejowymi), ograniczenie możliwości zagospodarowania terenu wynikające ze struktury własnościowej oraz braku uregulowania kwestii własnościowych części nieruchomości, powodują, że obecnie brak jest uzasadnienia do podjęcia decyzji o kontynuacji pracy nad budową terminalu multimodalnego w tej lokalizacji – znaczył Piotr Kuczera.

Kosztowne rozwiązania infrastrukturalne, takie jak budowa estakady nad torami kolejowymi, oraz skomplikowana struktura własnościowa terenu, w połączeniu z nieuregulowanymi kwestiami prawnymi, sprawiły, że kontynuowanie prac nad terminalem w tej lokalizacji stało się niepraktyczne. Mimo, że budowa terminalu multimodalnego mogła przynieść liczne korzyści, w tym usprawnienie transportu i poprawę jakości życia w Rybniku, obecne wyzwania finansowe i regulacyjne skutecznie zablokowały dalszy rozwój projektu.

 

Podobne artykuły