NaKolei.pl WiadomościPrawo i przetargi Taborowa afera na Ukrainie. Ukraińska firma kłamała, że jest partnerem Pesy Bydgoszcz

Taborowa afera na Ukrainie. Ukraińska firma kłamała, że jest partnerem Pesy Bydgoszcz

Adrian Izydorek
Fot. Rail.insider

Ukraińska firma, która startowała w przetargu na dostawę 100 wagonów dla UZ nazwała się „ukraińskim partnerem Pesy Bydgoszcz”. Tę informację musiały zdementować Koleje Ukraińskie, a także bydgoski producent.

Koleje Ukraińskie w marcu 2021 roku ogłosiły przetarg na zakup 100 wagonów pasażerskich, o szacownej wartości 3,044 mld hrywien (ok. 430 mln złotych). Do przetargu została zaproszona Pesa Bydgoszcz. Jak wtedy dowiedział się portal NaKolei.pl, bydgoski producent analizował warunki przetargu oraz możliwość wzięcia w nim udziału. Sytuacja jednak się skomplikowała…

„A mój partner to Pesa Bydgoszcz. Naprawdę, nie kłamię”

W postępowaniu przetargowym wystąpił niemały absurd. Chęć wzięcia udziału wykazała nikomu znana ukraińska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „Термінал-Захід”, która wykazuje kapitał zakładowy w wysokości 10 tysięcy hrywien, czyli 1 400 złotych. Spółka ta nazwała się „oficjalnym partnerem Pesy Bydgoszcz na Ukrainę”.

Abstrakcyjna sytuacja zablokowała postępowanie przetargowe na dłuższy czas, bo wylądowała na biurku ukraińskiego odpowiednika KIO. Było to odwołanie złożone właśnie przez nikomu nieznaną firmę, która podawała się za partnera Pesy.

Współpracujemy z polskim producentem od ponad 10 lat, otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie od swoich partnerów, że Spółka nie ma z nimi nic wspólnego i nie reprezentuje ich produktów – poinformowały Koleje Ukraińskie.

Pesa nie chce komentować sprawy, Rzecznik Prasowy firmy poinformował portal NaKolei.pl jedynie o tym, że przekazała do Kolei Ukraińskich pełną informację o braku współpracy z danym podmiotem. Najprawdopodobniej sprawa będzie miała dalszy bieg.

Skomentuj ten artykuł

 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności