Transport miejski

Strajk elbląskich tramwajarzy: Władze Miasta przedstawiły propozycje dla strajkujących

Strajk elbląskich tramwajarzy: Władze Miasta przedstawiły propozycje dla strajkujących Fot. Elblag.eu

Co można zreorganizować, zarówno w kursowaniu tramwajów, jak i w sprawach kadrowych, aby zaoszczędzone środki przeznaczyć na podwyżki płac? Nowe propozycje dla strajkujących pracowników Tramwajów Elbląskich były przedmiotem konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim.

Pracownicy Spółki Tramwaje Elbląskie zaczęli strajkować 17 lutego. Wtedy to wstrzymano ruch wszystkich elbląskich linii tramwajowych. Tramwajarze zażądali 500 zł podwyżki oraz wycofania się z porozumienia dot. zwiększonej liczby nadgodzin.

26 lutego 2020 roku odbyła się konferencja prasowa, której tematem przewodnim było logistyczne rozwiązanie problemu, w celu pozyskania środków na ewentualne podwyżki płac na osób pracujących w Spółce Tramwaje Elbląskie.

Chciałem na wstępie poinformować, że spotkałem się dziś z przedstawicielami Komitetu Strajkowego spółki Tramwaje Elbląskie, a już wcześniej, po przedstawieniu informacji o akcji strajkowej, powołałem zespół do przeanalizowania propozycji płacowych zgłaszanych przez związki zawodowe. W skład tego zespołu wchodzi dyrekcja Tramwajów Elbląskich, Zarządu Komunikacji Miejskiej, wiceprezydent Janusz Nowak oraz pracownicy Urzędu Miejskiego – rozpoczął prezydent Wróblewski

Na dzisiejszym spotkaniu po raz kolejny przedstawiłem sytuację finansową miasta, rozmawialiśmy o całej sytuacji miasta, bo na chwilę obecną nie ma przesłanek, co do możliwości zwiększenia budżetu. Mimo to prowadzić będziemy z Departamentem Gospodarki Miasta i Skarbnikiem możliwość zwiększenia środków na wynagrodzenia, ale we wszystkich spółkach i jednostkach miejskich – informował prezydent – W marcu będę chciał przedstawić bardziej konkretne informacje, chcę temu sprostać, szukać dodatkowych możliwości, ale na dziś takich środków nie ma – wyjaśniał Wróblewski – Mamy jednak nowe propozycje dla tramwajarzy, które wiążą się z nową organizacją, czy też reorganizacją w spółce. Szczegóły przekażą dyrektorzy ZKM i Tramwajów Elbląskich.

Jako organizator komunikacji miejskiej możemy dokonać kilku drobnych zmian w siatce połączeń, co pozwoli zwiększyć stawkę za wozokilometr – deklarował Artur Bartnik dyrektor elbląskiego ZKM

Do tego możemy również uwolnić kilka etatów (szczegóły poniżej) zejść z nadgodzin, co również uwolni dodatkowe środki – dodał Andrzej Sawicki dyrektor Tramwajów Elbląskich

Pracownicy Tramwajów Elbląskich otrzymali nasze propozycje, zapoznają się z nią, czekamy więc na odpowiedź – zakończył prezydent Wróblewski

Wypracowana propozycja przedstawiona strajkującym

  • Rozrzedzenie kursów tramwajów na linii nr 4 z 12 do 15 minut
  • Dzięki temu uwolnione zostaną 3 etaty – będzie to uwolnienie w sposób naturalny, bowiem w firmie jest 1 wakat, a dwóch pracowników zapowiedziało odejście.
  • Uzysk z tytułu tych zmian to 170 tys. zł, które pozwoli na wprowadzenie ok. 3% podwyżki to jest średnio do ok. 100 zł brutto na etat.

Powyższe propozycje Zarząd Spółki Tramwaje Elbląskie może wprowadzić od 1 kwietnia br.